Samtidigt som Sverige varje år skänker omkring 45 miljarder kronor till internationellt bistånd fortsätter besparingarna inom äldreomsorgen runt om i landet. I en moderatstyrd kommun i Skaraborg ska pensionärer från och med i höst själva tvingas köpa sängkläder och handdukar till äldreboendet efter ett nytt sparbeslut.
Beslutet gäller äldreboendena Sigghusberg, Villa Rosell och Sjöryd och träder i kraft i september. Kommunen har sedan 2009 haft avtal med ett externt tvättföretag, men har nu valt att inte förlänga det när avtalet löper ut den 31 augusti.
Någon ny upphandling kommer inte att genomföras eftersom kommunen uppger att det saknas pengar. Genom åtgärden räknar den moderatledda majoriteten – bestående av Moderaterna, Centerpartiet, Kristdemokraterna och Liberalerna – med att spara 500 000 kronor, en besparing som får bäras av kommunens pensionärer.
Missa inte vårt PLUS-innehåll!
I stället lägger kommunen över kostnaden på pensionärerna. De som bor på de berörda äldreboendena ska från och med i höst själva köpa in de textilier som behövs – tre underlakan, tre påslakan, sex örngott samt större badlakan och mindre handdukar.
Kommunen: Alla ska stå för sina egna lakan
Adam Krantz är chef för äldreomsorgen i Hjo kommun och han säger att beslutet bygger på en jämlikhetsprincip där alla boende ska ansvara för sina egna textilier. Samtidigt betonar han att kommunen ska hjälpa de personer som inte har möjlighet att ordna detta själva.
LÄS ÄVEN: Miljarder skänks i bistånd och krig – men pensionärer får indragen mat
– Vi vill utifrån jämlikhetsprincipen att alla ska stå för sina egna lakan, men vi måste ombesörja vård och omsorg. Finns det personer som inte kan få tag på det här gör vi en bedömning i varje enskilt fall och så får de låna sängkläder av oss, säger Adam Krantz till Skaraborgs Allehanda.
LÄS ÄVEN: 89-årige Yrjös magra julbord rör upp känslor i sociala medier
För nyinflyttade innebär förändringen att de uppmanas att ta med egna sängkläder och handdukar. För personer som redan bor på äldreboendena behöver kommunen hitta individuella lösningar eftersom alla inte har egna uppsättningar.

Beslutet väcker reaktioner
Kommunen uppger att reaktionerna varit blandade från pensionärer och deras anhöriga efter beskedet. Vissa uppges ha förståelse för att kommunen måste spara kraftigt och dra in på välfärden, medan andra ifrågasätter om ansvaret för sängkläder och handdukar verkligen ska ligga på pensionärerna själva.
LÄS ÄVEN: Gröt utan mjölk till frukost när kommunen sparar på demenssjuka äldre
I sociala medier har beslutet lett till en livlig diskussion. Kritiker har bland annat lyft frågan om arbetsbelastningen för personalen och om vad som egentligen ska ingå i den kommunala äldreomsorgen.
LÄS ÄVEN: Regeringen satsar på äldreomsorg – i Ukraina

Sverige skänker miljarder till utlandet
Redan 1990 uppgick Sveriges utlandsbistånd till nästan 14 miljarder kronor i nominellt belopp. Varje år skickas tiotals miljarder iväg till andra länder.
I dag uppgår det svenska biståndet till omkring 45 miljarder kronor om året, vilket innebär att över 120 miljoner kronor lämnar Sverige varje dag.
Sammanlagt har över åren drygt 1 191 miljarder kronor, räknat i dagens penningvärde, betalats ut, något som Samnytts medarbetare Kent Ekeroth uppmärksammade i en ledartext i slutet av förra året.
LÄS MER: Ekeroth: ”Så mycket rikare hade Sverige varit utan biståndet”
De pengarna skulle i stället kunna stanna i Sverige och användas för att stärka kommunernas ekonomi och välfärden, i stället för att skickas till mottagare utomlands. Någon sådan omläggning av politiken är dock inte aktuell – vare sig under vänster- eller högerregeringar.

Samtidigt kommer närmare 200 miljarder kronor snart ha satsats på kriget i Ukraina, både genom ekonomiskt bistånd och olika stödupplägg med militärt material som sedan måste ersättas med nya inköp i Sverige. Vidare finns det varken något tak för hur stort stödet kan bli eller hur länge det kommer att pågå.
Biståndet och äldreomsorgen finansieras genom olika budgetposter, men ytterst handlar det om politiska prioriteringar. Varje år väljer staten att avsätta omkring 45 miljarder kronor till internationellt bistånd i stället för att använda en större del av pengarna till kommunerna och den svenska välfärden. När äldre samtidigt möts av nya besparingar väcks frågan om vilka behov som egentligen ska komma först.
För pensionärerna på Sigghusberg, Villa Rosell och Sjöryd blir förändringen däremot högst konkret. Från och med september måste pensionärerna själva se till att det finns lakan, örngott och handdukar. Mycket talar för att detta bara är ett första steg i den besparingsvåg som fortsätter att svepa över landets kommuner.
LÄS MER: Ekeroth: ”Så mycket rikare hade Sverige varit utan biståndet”






