Skandalskjutningen i centrala Stockholm den 2 augusti 2018 då tre poliser avlossade 25 skott från 15-20 meters avstånd och dödade 20-årige Eric Torell med Downs syndrom fick stor uppmärksamhet i media. Samtliga tre poliser friades från brott. Vid en AIK-match höll supportrar upp en banderoll riktade mot poliserna, ”25 skott för att avrätta en förståndshandikappad. Det behövs bara tre i era pannben”. Poliserna kände sig kränkta av banderollen och får nu skadestånd.

Det var i oktober 2019 som fansen höll upp banderollen på AIK:s hemmaplan Friends Arena i Solna. På banderollerna stod namnen på de poliser som deltog vid ingripandet när Eric Torell sköts ihjäl utanför sin bostad.

LÄS ÄVEN: Poliser som dödade utvecklingsstörde Eric Torell frias

Poliserna kände sig kränkta av banderollerna och uppgav att händelsen påverkat dem och deras familjer negativt. En brottsutredning inleddes där man ansåg att poliserna utsatts för grovt förtal och förgripelse mot tjänsteman rörande ingripandet där Eric Torell sköts till döds.

I maj 2021 frikände Solna tingsrätt en man och en kvinna från åtalet rörande grovt förtal och förgripelse mot tjänstman. Rätten ansåg att det som stod på banderollerna var brottsligt – men bedömde att de åtalade saknat uppsåt och frikände därför mannen och kvinnan.

Domen överklagades till Svea hovrätt som fastställde den friande domen. Men nu har Brottsoffermyndigheten beviljat poliserna ersättning med 30 000 kronor i brottsskadeersättning. . Det rapporterar tidningen Dagens Juridik.

LÄS ÄVEN: Åtalas för banderoller som utpekade poliserna bakom Eric Torells död