Den notoriske bedragaren Farshid Sistani har fått klartecken av domstol att resa utomlands på en pilgrimsresa – trots att han dömts till fängelse för att ha sålt falska coronaintyg och en utredning av nya oegentligheter pågår. Det kan Samnytt avslöja idag. Sistani har tidigare fått sitt pass stoppat, belagts med utreseförbud och haft anmälningsplikt hos polisen. Men en vädjan om att få genomföra pilgrimsresan, som han säger har ”stort religiöst betydelse”, har trots det formellt godkänts. Ansvarige åklagaren James von Reis har när Samnytt ringer upp honom ingen aning om den dömdes reseplaner.
– Det här föranleder nu mig att ta kontakt med hovrätten, säger von Reis till Samnytt.

I juli 2021 döms den sverigeafghanske läkaren Farshid Sistani till ett års fängelse för bland annat bedrägeri. Anledningen är att han genom sitt företag ”Husdoktorn”, eller ”Husdrse AB”, sålt falska coronaintyg. Sistani har erbjudit kunderna en tjänst där han kommit hem till och topsat dem varefter de fått ett coronaintyg med negativt provsvar, trots att proven aldrig skickats till något laboratorium.

LÄS MER: Läkaren Farshid sålde falska coronaintyg – har kvar legitimationen

I samband med att domen avkunnas kan Samnytt avslöja att Farshid Sistani, efter att brottsutredningen inletts mot honom, lyckats få jobb som underläkare på Sahlgrenska universitetssjukhuset i Göteborg under falskt namn. Vi kan samtidigt uppmärksamma att han tidigare jobbat på sjukhuset utan läkarlegitimation.

– Det är naturligtvis så att när man rekryterar läkare, att man är angelägen om att rekrytera läkare, för det är ont om läkare, kommenterar sjukhusets Sahlgrenskas verksamhetschef Mathias Alvidius avslöjandet.

LÄS MER: AVSLÖJAR: Farshid Sistani fick läkarjobb på Sahlgrenska med FALSKT namn

LÄS MER: Nya uppgifter: Fuskare jobbade som läkare på Sahlgrenska utan legitimation

Beläggs med utreseförbud

När Sistani i mars i år delges misstanke om brott och en förundersökning inleds mot honom beslutar samtidigt åklagaren att belägga honom med utreseförbud. Anledningen till det är att det då bedöms finnas en risk att han försöker fly från Sverige, och på så sätt slipper undan straff.

Kammaråklagare James von Reis, som höll i förundersökningen och väckte åtal mot Sistani, förklarar det såhär för Samnytt:

– Det som hände var att hans svenska pass hade gått ut, så han var passlös. Då hade han ansökt om att få ett nytt svenskt pass. Men eftersom det fanns en pågående förundersökning mot honom, där jag var förundersökningsledare, så finns det regler som säger att Polismyndigheten inte får utfärda pass utan att fråga åklagaren först. Då sade jag att jag ansåg att det fanns hinder mot pass i avvaktan på lagföring för den misstänkta brottsligheten.

– Så jag beslutade om utreseförbud mot honom, och han hade till och med anmälningsskydlighet här på polishuset i Göteborg en eller två gånger i veckan inledningsvis.

Tillåts plötsligt resa

I slutet av juli faller domen mot Farshid Sistani i Göteborgs tingsrätt. Han döms till ett års fängelse för bedrägeri, urkundsförfalskning och grovt osant intygande. Samtidigt väljer åklagaren att häva reseförbudet för bedragaren.

– Efter tingsrättens dom hävde jag det för jag bedömde inte längre att det fanns ett behov av reseförbud, förklarar James von Reis för Samnytt.

Varför fanns det behov av det före förhandlingen, men inte efter?

– Därför att det viktiga för åklagaren är att man får en dom.

– Men jag hade inga indikationer på att han skulle dra från landet permanent, och det vet jag fortfarande ingenting om egentligen.

Skyldig stora summor pengar

Farshid Sistani har överklagat bedrägeridomen till Hovrätten för Västra Sverige. I väntan på hovrättsförhandlingen är han på fri fot.

Samtidigt pågår nu en ny utredning av Husdrse AB – det bedrägeriföretag Sistani drivit. Den 14 december försattes företaget i konkurs av Borås tingsrätt. Konkursförvaltaren har konstaterat att aktiebolagets bankkonto är tomt, att företaget har skatteskulder på 150 000 kronor och att det dessutom finns leverantörer som inte fått betalt.

Sistani har när han tagit betalt av kunderna tagit emot pengar både kontant och med Swish till både hans egna och hans anställdas privata bankkonton. Det är konstaterat att det rör sig om hundratusentals kronor från ett stort men okänt antal kunder som aldrig redovisats. Det är svårt för konkursförvaltaren att utreda vart alla pengarna tagit vägen.

Har inte fått tillbaka pengarna

Samnytt har pratat med en av dem som drabbats av Farshid Sistanis coronabedrägeri – en medelålders svensk kvinna i Göteborg som betalade 2000 kronor för ett coronaintyg åt sin dotter. Hon tilldömdes skadestånd av tingsrätten men har än så länge inte fått tillbaka några pengar.

– Jag är inte den värst drabbade. Det fanns de som lagt ut mer pengar, konstaterar kvinnan.

– Det hade kunnat bli så mycket värre och man vet heller inte hur många som blivit smittade på grund av detta. Det fanns ju de som tog testet för att resa och besöka äldre släktingar.

Kvinnan avvaktar nu rättegången i hovrätten och hoppas att hon då kommer få tillbaka de pengar hon blivit avlurad.

– Jag vill inte betala för en tjänst som inte har blivit korrekt utförd, säger hon.

Reser på pilgrimsresa

Hovrättsrådet Åsa Askenbäck berättar för Samnytt att hovrättsförhandlingen i målet mot Farshid Sistani är inbokat till 15 och 16 februari 2022. Och dessförinnan, i januari, ska en bouppteckning göras för konkurssatta Husdrse AB i Borås tingsrätt.

Men fyra dagar innan julafton skickar Farshid Sistani plötsligt en begäran till tingsrätten om att få resa utomlands med familjen.

”Jag har tillsammans med min familj en inbokad pilgrimsresa på ca 10 dagar. Resan har varit bokad med lång framförhållning och avbokning är inte tillåtet. Återresan sker den 21 Jan. Under resan är jag tillgänglig hela tiden per telefon eller digitalt. Jag ber därför tingsrätten om tillstånd för resan som är av stort religiöst betydelse”, skriver han i sin begäran.

Faksimil

Tre dagar senare, dagen innan julafton, bifalls begäran av tingsrätten. Farshid Sistani får lov att genomföra sin pilgrimsresa.

Faksimil

”Skulle kunna vara en flyktfara”

Åklagare James von Reis ser till en början inga problem med att en åtalad invandrare, som varit belagd med utreseförbud och fått sitt pass stoppat innan en rättegång, plötsligt vill resa utomlands efter att han dömts till fängelse av tingsrätten och konstaterats ha stora skulder till såväl staten som andra.

– På sitt sätt skulle det kunna vara en flyktfara, men eftersom åklagaren inte har initiativet i hovrättsprocessen så brukar inte åklagaren ta intitiativ till exempelvis häktning på grund av flyktfara. Det är upp till motparten att själv infinna sig i hovrätten. Gör man inte det, så får man inte sin sak prövad av hovrätten helt enkelt, säger han.

Han påpekar också att Farshid Sistani inte sagt något till honom om att smita undan sitt straff.

– Han berättade ingenting under rättegången om att han hade några planer på att flytta utomlands eller något sådant, säger von Reis.

Svarar inte i telefon

Samnytt har gjort flera försök att nå Farshid Sistani på det telefonnummer han uppgett för domstolen och som han sagt att den kan nå honom på. Telefonen är emellertid avstängd.

Vi har även mejlat Sistani på den mejladress han uppgett för domstolen.

Medan Samnytt pratar med åklagare James von Reis blir han plötsligt fundersam och bestämmer sig för att titta närmare på fallet Farshid Sistani.

– Jag tackar för informationen om att han anmält till Borås tingsrätt att han tänker resa utomlands. Det plus den information du lämnar till mig om att du pratat med referenten i hovrätten föranleder nu mig att ta kontakt med hovrätten och fråga om de har några problem att komma i kontakt med honom och få honom delgiven kallelse. För om jag får sådana signaler från hovrätten, då kan det hända att jag gör en framställan till hovrätten om att han ska häktas i sin frånvaro, säger James von Reis.