tangentbord

Foto: Colin.

Inrikes

Bredbandsteknikprofessor: Hatstormen mot Durmaz fanns inte

Publicerad 7/3/2018
Annons

Enligt Per Ödling agerade svenska medier nyttiga idioter.

Efter den påstådda hatstormen mot Jimmy Durmaz var diverse politiker och journalister snabba med att i skarpa ordalag fördöma det man trodde hade skett.

En manifestation anordnades till och med i Stockholm där hundratals människor deltog.

Någon hatstorm skedde dock aldrig enligt bredbandsteknikprofessorn Per Ödling som till fPlus säger att gammelmedierna inte förstått att tolka de sociala medierna rätt och kraften i så kallade botnät.

– Det senaste vi har gjort, Christian Landgrens arbete, är att titta på den så kallade hatstormen mot Jimmy Durmaz. Data visar att det inte fanns någon hatstorm utan en kärleksstorm. Däremot ser det ut som ett botnät gått in och hatat och sedan raderat sina inlägg. Att svenska tidningar och media använder förra årtusendets teknologi i detta årtusende gör dem blinda, lättlurade och förvandlar dem till vad som brukar kallas “nyttiga idioter” för att sprida en bild av ett hatfullt Sverige. Trist, säger Ödling.

Andreas Nilsson
Annons
Senaste nytt
Populärt just nu
1054Ökad russofobi i spåren av Ukrainakriget – ortodoxa kristna nekas handla
Annons