Att göra det ännu dyrare för huvudstadens bilister och utöka trängselskatten tycker Centerpartiet i Region Stockholm är en jättebra idé.
För några dagar sen lämnade regeringens Arlandautredare Peter Norman över en delrapport till infrastrukturminister Andreas Carlson (KD) inom ramen för utredningen stärkt konkurrenskraft för Arlanda flygplats genom ökad kapacitet och förbättrad tillgänglighet till och från flygplatsen.
– Det är positivt att utredaren identifierat de flaskhalsar i transportsystemet som Region Stockholm och andra aktörer lyft under lång tid. Infrastrukturen till och från Arlanda behöver åtgärdas och kapaciteten stärkas, vilket behöver ske skyndsamt nu då trafiken till och från Bromma flyttat över dit, säger Michaela Haga (C), tf. infrastrukturregionråd, Region Stockholm.
Missa inte vårt PLUS-innehåll!
LÄS ÄVEN: Centerpartiet under riksdagsspärren
Haga säger sig ha en förhoppning om att regeringen nu får en större förståelse för Stockholmsregionens behov som har en påverkan på hela landet.

Mer skatter
I rapporten föreslås bland annat en breddning av E4:an men även att sträckan mellan Stockholm och Arlanda skulle kunna omfattas av trängselskattesystemet.
– Jag är glad att utredaren fokuserar på en överflyttning till hållbara transporter, där kollektivtrafikkörfält är en viktig del i detta. Samtidigt välkomnar jag möjligheten att se över trängselskatten, för att kunna säkra finansiering och ett effektivt nyttjande av vägarna. De åtgärder som genomförs måste gå hand i hand med regionens klimat- och trafikmål och för att minska trängsel och utsläpp, säger Michaela Haga (C).
Den slutgiltiga utredningen ska vara klar till maj.
LÄS ÄVEN: Förslag: Straffbeskatta bensin- och dieselbilar i Stockholm





