Dagerlind: Svenskarna behöver hata mer – inte mindre
Swisha ditt stöd till: 123 083 3350
Insamlat i AUGUSTI: 3 procent
Inrikes
16 september 2020
kl. 15.17
0
Inspirerade av den samhällsstörtande, marxistiska och rasistiska rörelsen Black Lives Matter vill det svenska damlandslaget i fotboll inför de två nästa matcherna gå ned på knä. Enligt lagkapten Caroline Seger är det ”viktigt” för laget.
Efter att det danska damlandslaget nyligen gick ut och berättade att man kommer knäböja inför sina nästa två matcher, vilket orsakat en livlig debatt i grannlandet, ville det svenska laget göra samma sak i samband med matcherna mot Ungern på torsdag och Island på tisdag.
– Det är så klart otroligt viktigt. Vi är ett landslag som har de värderingarna och vill stå bakom en sådan stor sak som är otroligt viktig. Alla människor ska behandlas lika, och det vill vi vara tydliga med som landslag. Det är viktigt för oss, säger Sveriges lagkapten Caroline Seger till SVT Nyheter.
LÄS ÄVEN: Kvinnlig polis knäböjer inför ”Black Lives Matter”: ”Vit tystnad är våld”
Enligt Seger har inget ännu bestämts men ”det är så klart något som vi som lag skulle stå bakom att göra”.
Hela Black Lives Matter-rörelsen och de efterföljande upploppen som man utfört tillsammans med kamraterna i vänsterextrema Antifa bygger på påståenden kring gripandet av George Floyd i slutet av maj.
Tidigare i september har även det danska herrlandslaget i fotboll knäböjt.
– Vi vill uppfylla det engelska landslagets önskan om att knäböja innan matchen, och visa att vi står upp i kampen mot rasism, sa lagkapten SimonKjær den 3 september.
Författare av texten
Kommentarer förhandsgranskas inte av Samhällsnytt och är inte redaktionellt material. Du är själv juridiskt ansvarig för det du skriver i kommentarsfältet.
1 minut
Flera skjutningar och bombdåd i helgen
2 timmar
SD-politiker får inte dela låt: ”SD står för allt vi inte står för”
13 timmar
Potentiell vapenvila efter hundratals raketer mot Israel
14 timmar
Abort tillåts fram till födseln
17 timmar
Outhärdliga ljud gör hyreshus tryggare
19 timmar
Usel mobiltäckning – svenskar tvingas ringa finska SOS
21 timmar
Strandhäll i luven med Busch på Pride
23 timmar
Rekordtillväxt hos korallrev omkullkastar klimatalarmistisk domedagsprofetia
1 dag
Elon Musk: Så länge varar inflationen
2 dagar
Borlänges S-ledning gör tummen upp för etnisk tvångsblandning