På torsdagskvällen mördades 19-årige Nils Grönberg i Stockholm. Grönberg som är mer känd som gangsterrapparen Einár ska enligt uppgifter ha avrättats på nära håll med flera skott mot huvudet.
Det var vid klockan 22.50 som polisen mottog larm om en skottskadad man vid Hammarby Sjöstad. Polisen inledde en stor insats med helikopter men har trots detta inte spårat gärningsmännen.
LÄS ÄVEN: Gangsterrapparen Einár skjuten till döds
Mordet beskrivs som en ren avrättning på nära håll. Enligt Aftonbladet ska mördaren ha stått på enbart 1,5 meters avstånd och siktat på Grönberg med utsträckt arm för att sedan avlossa flera skott. Skotten har träffat Grönberg i bröstet och huvudet.
Missa inte vårt PLUS-innehåll!
Skulle hämtas till Svea hovrätt
På fredagsmorgonen framkom det även uppgifter att Grönberg var kallad till Svea hovrätt nästa vecka för att vittna mot Vårbynätverket. Detta eftersom Grönberg är målsägande i det stora gängmålet efter att ha utsatts för ett kidnappningsrån våren 2020, vilket Samnytt uppmärksammade.
Grönberg som har valt att inte samarbeta med polisen eller närvara i tingsrätten skulle nu hämtas av polis för att höras under den pågående rättegången i Svea hovrätt. Vidare framgår det att Grönberg levde med en hotbild och hade ett pris på sitt huvud.
Framgångsrik artist
Grönberg som har starka kopplingar till gängmiljön i södra Stockholm slog igenom med musiken år 2019. Han har sedan dess varit en av Sveriges mest spelade artister på Spotify med miljontals spelningar. I musiken har Grönberg uteslutande glorifierat kriminellt leverne i gängmiljön. Samnytt har tidigare uppmärksammat att Grönberg vunnit priser hos statsradions musikgala P3 Guld.
Einár har även fått utrymme hos TV4 och hos Malou von Sivers att prata om sig själv och sin musikala karriär. Men även hos ’Malou efter tio’ uteblev de kritiska frågorna om kopplingen till kriminalitet och den romantiserade bilden av miljön.
LÄS ÄVEN: Hemliga chattar avslöjar hur kriminella patrullerar förorterna: ”Vi är en armé”






