Vi närmar oss ett nytt riksdagsval och sällan handlar de stora rubrikerna på löpsedlarna om politiska sakfrågor. Istället fokuserar medierna ofta på jakten på så kallade rysskopplingar och att spela Putin-kortet mot motståndare när det “främlingsfientliga”-kortet inte längre räcker för att stoppa att väljare röstar etablissemangskritiskt och invandringskritiskt. Den mest upptrissade versionen av detta står Expressens David Baas för, i ett sandlådebråk om vem som pratar med vem, när han kopplar tre SD-riksdagsledamöters besök hos det brittiska partiet Reform UK i London till att gå Kremls intressen. Samtidigt har Expressen missat att Socialdemokraterna också har träffat partiet. S tog chansen att attackera SD under drevet, men ignorerar helt att deras egna riksdagsledamöter också har träffat samma parti.

I mitten av februari besökte tre riksdagsledamöter från Sverigedemokraterna – Tobias Andersson, Dennis Dioukarev och Pontus Andersson Garpvall – London för att träffa det brittiska partiet Reform UK, lett av Brexit-profilen Nigel Farage.

LÄS ÄVEN: Expressen attackerar Zlatan efter Berlusconi-bild: ”God vän med Putin”

Expressens SD-jägare David Baas har slagit upp mötet stort i en artikel och kopplat det till Ryssland – trots att det ägde rum i London med brittiska politiker. Enligt tidningen antyder själva faktumet att svenska politiker samtalar med folkvalda brittiska kollegor en närhet till Rysslands president Vladimir Putin.

”Rysskopplingarna”: intervjuas av RT – precis som S-politiker

Detta målar David Baas upp i Expressen genom att koppla politiker i Reform UK, ett parti som grundades 2018, till vad deras företrädare sagt och gjort redan 2007, samt till intervjuer som Reforms partiledare Nigel Farage har medverkat i på den statliga ryska tv-kanalen Russia Today (RT) under 2016-2017 när han var partiledare för invandringskritiska Ukip.

Nigel Farage intervjuas av Putins tv-kanal RT. Faksimil X

Men att medverka i en intervju på RT är något som även statsminister Stefan Löfven (S) har gjort under en liknande tidsperiod.

En anmärkningsvärd detalj är att Löfvens medverkan i Putins internationella tv-kanal dessutom ägde rum efter att Ryssland annekterat Krimhalvön.

Stefan Löfven (S) intervjuas av Putins tv-kanal RT. Faksimil Youtube

Även en annan S-topp har medverkat i en intervju på RT, nämligen Jytte Guteland, tidigare ordförande för SSU, senare EU-parlamentariker och numera riksdagsledamot. Även denna intervju genomfördes efter Rysslands annektering av Krimhalvön.

Dessa politiker har Expressen-journalisten David Baas inte bemödat sig att kontakta för att få svar på hur de resonerade när de ställde upp på intervjuerna.

Jytte Guteland (S) intervjuas av Putins tv-kanal RT. Faksimil Youtube

Tidigare politiker och Nigel Farge är ”ryssvänlig”

I ett försök att ge tyngd åt sin antydan om att SD skulle ha Rysslandskopplingar via mötet i London nämner Expressen den tidigare Reform UK-politikern Nathan Gill. Gill, som varit EU-parlamentariker och kortvarig ledare för Ukip, erkände sig skyldig till att ha tagit emot mutor i utbyte mot pro-ryska uttalanden, ett fall som också involverade den tidigare ukrainske parlamentarikern Oleg Voloshyn, rapporterar BBC.

Voloshyn har tidigare arbetat som journalist och varit tjänsteman under Ukrainas dåvarande president Viktor Janukovytj. Nathan Gill, tidigare ledare för Reform UK i Wales, dömdes 2025 till tio och ett halvt års fängelse efter att ha erhållit omkring en halv miljon kronor för att anordna evenemang och driva frågor i EU-parlamentet när han representerade Ukip och Brexitpartiet mellan 2014 och 2020, rapporterar BBC och Sky News

Det rör sig dock om en tidigare politiker, och ingen av SD:s riksdagsledamöter träffade honom under mötet i London eftersom att han sitter fängslat. Reform UK har dessutom själva tagit starkt avstånd från Gills agerande. Nigel Farage har kallat det hela för skamliga aktiviteter.

LÄS ÄVEN: Sven Hirdman om Expressens ryssanklagelser: ”Vill inte hålla på med sådant där tjafs”

Det invandringskritiska partiet i Storbritannien som de svenska riksdagsledamöterna besökte har under de senaste åren vuxit till en betydande kraft i brittisk politik. Reform UK har i flera opinionsmätningar legat klart före både Labour och de konservativa på riksnivå, med stödnivåer runt eller över 30 procent, vilket gör partiet till ett av de större i Storbritannien.

LÄS MER: Nigel Farages parti nu störst

Enligt David Baas och vänsterliberala Expressen är det inte tillåtet att belysa kriget i Ukraina ur flera perspektiv, trots att konflikten involverar två parter. Baas agerar i praktiken som domare i sin artikel över vad som kan anses vara acceptabelt att uttala sig om när det gäller geopolitiska konflikter och deras olika konsekvenser.

Han menar att Brexit-profilen Nigel Farage är “ryssvänlig” eftersom han i vissa sammanhang ska ha talat positivt om Vladimir Putin, och i andra sammanhang kritiskt. Baas framhåller också att Farage pekas ut som Putins marionett som sprider Kremls talepunkter, bara för att han har åsikter som går utanför den etablerade uppfattningen i korridoren.

Samma år lade också Farage skulden på väst genom att säga att Nato och EU hade provocerat fram Rysslands invasion genom att expandera österut – vilket också var en central talepunkt från Kreml för anfallskriget mot Ukraina.

David Baas beskriver Nigel Farge i Expressens SD-artikel.

Men även på grund av att Nigel Farage har motsatt sig att skicka brittiska trupper till Ukraina, något som Ryssland dessutom har varnat för att de betraktar som oacceptabelt och som skulle kunna utlösa ett nytt och större krig.

I januari beskylldes Farage än en gång för att agera som Putins marionett. Reform UK-ledaren hade då motsatt sig att brittiska trupper skulle ingå i en fredsbevarande insats i Ukraina efter att ett fredsavtal undertecknats.

David Baas beskriver Nigel Farage i Expressens SD-artikel.

Se hur Nigel Farages ryssvänliga uttalanden framträdde i en intervju med BBC Radio:

En av de Reform UK-politiker som SD:s riksdagsledamöter träffade har, enligt David Baas, kritiserat EU för att ha vägrat erkänna folkomröstningen på Krimhalvön efter Rysslands annektering 2014. Det handlar om Paul Nuttall, tidigare EU-parlamentariker och under en kort tid ledare för Ukip.

Den andra Reform UK-politikern som SD:s ledamöterna träffade i London, Andrew Rosindell – som nyligen gick över från konservativa Tories till Reform UK – ska år 2007 ha stött en motion i det brittiska parlamentet som krävde att Storbritannien skulle se Ryssland som en allierad och stärka de diplomatiska förbindelserna mellan länderna. Han har också uppmärksammats för sitt engagemang i ett konservativt nätverk som värnade kontakterna med Ryssland.

LÄS ÄVEN: Världen är upp och ned när tidigare Expressen-chef låtsas försvara yttrandefriheten

Samtidigt tvingas Baas lägga in en brasklapp i artikeln, där han påpekar att Andrew Rosindell också har fördömt kriget, uttryckt stöd för Ukraina och lagt allt ansvar på Putin, något som tydligt följer Reform UK:s officiella linje.

SD:s riksdagsledamöter i Storbritannien. Faksimil X

Anderssons svar: ”Så tycker vi väl olika helt enkelt”

Tobias Andersson (SD), som deltog i mötena med Reform UK, understryker i en kommentar till Expressen att diskussionerna i Storbritannien inte handlade om Ryssland eller Ukraina. Han poängterar också för den vänsterliberala tidningen att politiker inte behöver vara överens i alla frågor för att kunna samtala och utbyta synpunkter.

– När man har ett möte med någon som är folkvald i det brittiska parlamentet så bygger inte det på att jag måste hålla med personen om allt den har sagt och gjort i sitt liv, sa Andersson till Expressen.

LÄS ÄVEN: Polis med rysk bakgrund Expressen-tvingades bort – ingen åtgärd från JO

Andersson fick också frågan om hur han ser på att Reform UK och Nigel Farage tidigare partier “återkommande utmärker sig på det här sättet”.

– Jag har inte följt hur de har utmärkt sig på det här sättet, så det är svårt för mig att kommentera. Om det är så att de har en annan linje i den frågan, utifrån vad du beskriver, så tycker vi väl olika helt enkelt, svarade Andersson.

Sverigedemokraternas riksdagsledamot Dennis Dioukarev, som också deltog på resan, kallar David Baas långsökta artikel för “trams” på sociala medier och menar vidare att Baas själv är medveten om det.

Enligt Dioukarev är det viktigt att skilja på att samtala med politiska kollegor och att ha samma politiska ståndpunkter.

Den tredje riksdagsledamoten, Pontus Andersson Garpvall (SD), som också deltog i resan, skrev i en kommentar till Expressen att han inte tänker recensera ett annat partis politiska åsikter i frågan.

Socialdemokraterna: ”Farligt nära Kremls intressen”

Sverigedemokraternas pressavdelning har i ett uttalande till Expressen tydliggjort att mötet inte ens berörde Ryssland eller Ukraina.

Expressen har samtidigt följt upp sin första artikel med ytterligare en för att ge extra tyngd åt de påstådda kopplingarna i det dagliga mediebruset. För detta har David Baas kallat in Socialdemokraternas partisekreterare Tobias Baudin, som får recensera riksdagsledamöternas besök i Storbritannien.

LÄS ÄVEN: S i regering: ”Putinpriser” – S i opposition: ”Tidöpriser”

Baudin menar att det är “allvarliga uppgifter” att föra dialog med ett populärt brittiskt parti lett av Nigel Farage. Enligt honom är det “ett mönster” som antyder att SD nu närmar sig Kreml.

David Baas, Anders Ygeman (S) och Tobias Baudin (SD). Foto: Pressbild Sven Lindwall/ Expressen / Faksimil Youtube

Baudin drar dessutom frågan framåt mot valet och spekulerar om vad som händer om Tidöpartierna fortsätter regera efter nästa val.

– Det här är inte en enstaka händelser. Det här är ett mönster där vi ser sverigedemokrater som gång på gång hamnar i sammanhang som ligger väldigt farligt nära Kremls intressen, dessutom när vi har Rysslands brutala anfallskrig mot Ukraina som fortsätter.

– Vad är då vägen framåt för Sverige? Vilka samarbeten kommer då att ske? Det här är så klart väldigt allvarligt, säger han.

Även S-toppen och tidigare inrikesministern Anders Ygeman kritiserar SD för besöket med folkvalda i Storbritannien. Han skriver att “det finns inga Rysslandskopplingar” och avslutar med att nämna partiledaren Jimmie Åkesson.

LÄS ÄVEN: Ygeman, här är sossarnas rysskoppling

Ygeman som tvingades själv avgå efter Transportstyrelsens IT-skandal, där hemliga uppgifter om svenska säkerhetssystem läckte ut till utländska företag efter beslut om outsourcing under hans tid som minister. Ett säkerhetshot som resulterade i hård kritik för bristande kontroll och ansvarstagande.

S-politiker träffade Reform UK

Vad både Expressens journalist David Baas, som ofta kritiserar SD, och Socialdemokraternas toppskikt tycks förbise är att även Socialdemokraterna då själva har suttit i vad man menar är Putin-möten med företrädare för det brittiska partiet Reform UK.

I riksdagsdokument daterade 19 december 2025, alltså för bara några månader sedan, framgår det att flera S-ledamöter deltog i ett möte med den brittiska parlamentarikern Sarah Pochin, som representerar Reform UK, under utrikesutskottets delegationsresa till London.

LÄS ÄVEN: Expressen: Ryska militären utplånas – tvingas nu ta hjälp av kameler och åsnor

Vid mötet betonade Sarah Pochin för riksdagsdelegationen att “partiet stöder Ukraina och vill öka försvarsutgifterna”.

Socialdemokrater träffar Reform UK. Montage av Samnytt. Foto: Faksimil Sveriges Riksdag / Camilla Svensk

SD-toppen: ”Finns det ingen msm-journalist som kan konfrontera hyckleriet?”

SD-toppen Mattias Karlsson har kommenterat drevet mot partiet i ett långt inlägg på sociala medier där han systematiskt går igenom vad han menar är ett hyckleri i drevet mot SD.

Vidare pekar SD-toppen på hur Socialdemokraterna, tillsammans med etablissmangsmedierna, väljer att ignorera dessa fakta och istället intensifierar kritiken mot SD i både artiklar och sociala medier.

LÄS ÄVEN: Dödspatrullens Mehdi ”Dumle” Sachit glorifieras i Expressen – gruppvåldtog flicka blodig under pistolhot

Karlssons inlägg avslutas med frågor om varför Socialdemokraternas påstådda hyckleri inte ifrågasätts av journalister, och vad det innebär för både partiets och mediernas ansvar och trovärdighet.

Läs inlägget i sin helhet:

Försök till överskådlig tidslinje kring det oerhört märkliga drevet om 3 SD-ledamöters möte med Storbritanniens just nu största parti:

1. David Baas på Expressen målar upp en bild av att Reform UK är ett tydligt proryskt-parti (En bild som Reform själva starkt motsätter sig och som, även om partiets hållning i Ukrainafrågan historiskt lämnat en hel del i övrigt att önska, ändå i sak rimmar ganska illa med att partiledaren Nigel Farage, så sent som förra året uttryckte stöd för ett ukrainskt Nato-medlemskap (Källa: Politico 13/2) samt uttryckte åsikten att ryska flygplan som kränker Natos luftrum borde skjutas ned och för att de frysta ryska tillgångarna i Europa borde beslagtas och användas för stöd till Ukraina (Källa: BBC 17/10))

2. David Baas använder den välkända propaganda-metoden ”skuld genom association” för att med utgångspunkt i den bild han själv målat upp av Reform UK försöka utmåla även SD som ett misstänkt proryskt parti eftersom 3 ledamöter från SD nyligen träffade företrädare för Reform UK i samband med en tjänsteresa till Storbritannien.

3. Jag redogör på sociala medier för att hela riksdagens utrikesutskott så sent som i december 2025 godkände möten med Reform UK och att såväl företrädare från regeringspartier som höga företrädare för Socialdemokraterna träffade representanter för Reform UK i samband med utrikesutskottets studieresa till Storbritannien.

Min bild av mötet bekräftas också officiellt av utrikesutskottets reseberättelse som återfinns på riksdagens hemsida. (Av denna reseberättelse framgår det för övrigt också att Reform, vid mötet med utrikesutskottet framförde sin sympati för Ukraina, sin aversion mot Rysslands aggression och sitt stöd för ett stärkt försvarssamarbete mellan Storbritannien, Sverige och EU)

4. Såväl David Baas som Socialdemokraterna väljer att fullständigt ignorera mina uppgifter och väljer istället att gräva ned hälarna ännu djupare kring det i förväg bestämda narrativet om att just SD träffat ett påstått proryskt parti i Storbritannien och därför själva är klandervärda och misstänkt proryska.

En andra artikel i ämnet publiceras således av Expressen där Baas upprepar sitt narrativ och där Socialdemokraternas partisekreterare Tobias Baudin tillåts att helt ohämmat gå till storms mot SD. Enligt Baudin så är möten med Reform UK något mycket allvarligt och detsamma som att ”hamna i sammanhang som ligger farligt nära Kremls intressen”.

Baudin fortsätter sedan med att säga att bl a SD-ledamöternas möte med Reform UK gör partiet olämpligt för regeringsställning och i synnerhet för utrikesministerposten. ”Vad är då vägen framåt för Sverige? Vilka samarbeten kommer då att ske? Det här är så klart väldigt allvarligt*” (*Mötet med Reform. Min anmärkning) avslutar Baudin.

Allra längst ned i artikeln tillåts SD:s pressavdelning att på två rader framföra uppgifterna om att även socialdemokratiska företrädare nyligen haft möte med Reform. Baas och Expressen ställer dock inga kritiska frågor till Baudin om detta.

5. Socialdemokraterna trummar igång sitt propagandamaskineri på sociala medier. Ett stort antal socialdemokratiska riksdagsledamöter delar den första Expressen-artikeln och riktar mängder med grova anklagelser mot SD med anledning av att företrädare för partiet träffat Reform UK.

Anders Ygeman anklagar SD för att ha ”Rysskopplingar” och antyder att Åkesson ljugit när han tidigare sagt SD inte har några sådana kopplingar.

Riksdagsledamoten Matilda Ernkrans (S) antyder att SD älskar Putin och skriver att hon ”får ont i magen” och att SD-ledamöternas möte med Reform är ”rent farligt” för Sveriges säkerhet.

Den f.d riksdagsledamoten Hillevi Larsson (S) skriver att ”Putinvännerna frodas i SD!”

Riksdagsledamoten Åsa Westerlund (S) skriver att SD-ledamöternas möte med Reform visar att SD har ”nära kontakter med ryska och proryska intressen” och att detta ”händer liksom inget annat parti” (Sic!)

Annika Strandhäll, som själv sitter i utrikesutskottet och som bör ha känt till utskottets planer att träffa Reform och som bör ha pratat med sin S-kollegor om deras möte med Reform, återpostar en tweet från Baudin om att möten med Reform är ”oerhört allvarligt” och något som bör diskvalificera ett parti från att få ansvar över utrikespolitiken.

Utrikesutskottets vice ordförande, Morgan Johansson, som i förväg visste om och godkände att utrikesutskottets delegation skulle träffa företrädare för Reform UK och som rimligen bör ha pratat med sina socialdemokratiska kollegor i utskottet om deras möte med Reform i London, återpostar en tweet om att SD är klandervärda som ”knyter band” med ett parti ”som går Kremls ärenden”

Ovanstående väcker såklart väldigt många frågor. En är såklart om Socialdemokraterna nu kommer att diskvalificera alla sina ledamöter i utrikesutskottet, som antingen godkänt möten med Reform eller själva deltagit på möten med Reform, från framtida ansvar över utrikespolitiken?

Den kanske viktigaste frågan är dock – finns det verkligen inte en enda hederlig journalist inom mainstreammedia som tänker konfrontera Socialdemokraterna med det här helt horribla hyckleriet?

– Mattias Karlsson (SD) på Facebook

LÄS ÄVEN: Expressen massanmälda efter hattext mot rysktalande: ”Fantiserar om att sparka sand i deras pommes frites”

Mindre än 1% av våra läsare stödjer oss

Hundratusentals läser Samnytt, bara 1 av 100 bidrar. Hjälp oss växa och fortsätta leverera djupgående reportage och granskningar.

Utan ditt stöd finns inte Samnytt.

Inga annonsörer. Inget statligt stöd. Bara våra läsare. Tack vare er har Samnytt publicerat över 33 000 artiklar som har utmanat den tillrättalagda bilden i Sverige.

123 083 33 50

Swisha valfritt belopp

Tack för att du läser och stöttar Samnytt