Två män från Syrien som fått anställning inom hemtjänsten i Kristinehamn åtalas sedan de förnedrat en 81-årig vårdtagare. Det framgår av stämningsansökan.
Det är den 12 september som de båda hemtjänstanställda filmar den 81-årige mannen medan de pratar arabiska med varandra. De pekar på 81-åringen, kallar honom för ”gubbjävel” och skrattar åt honom.
LÄS ÄVEN: Polisen planerade PK-kampanj – upptäckte oväntat många våldtäkter inom hemtjänsten
Missa inte vårt PLUS-innehåll!
Den ene av hemtjänstmännen heter Mohammad Kher Alhasa. Han är 20 år gammal och kommer från Daraa i Syrien. Han är numera svensk medborgare. Det är han som filmar.
Den andre hemtjänstmannen heter Ghazi Jamal Eddin. Han är 25 år gammal och kommer från Homs i Syrien. Han är inte svensk medborgare. Det är han som syns på filmen.
Skickas via WhatsApp
Ärendet hade sannolikt aldrig hamnat på polisens bord, om det inte vore för att Mohammad Kher Alhasa sprider filmen vidare till sina vänner via WhatsApp. Och en av de vännerna är aktuell i en annan förundersökning gällande ett annat brott.
lÄS ÄVEN: Ensamkommande förnedrade kvinnor på äldreboende – filmade allt
I den förundersökningen använder polisen tvångsmedel, där en mobiltelefon tas i beslag och töms på sitt innehåll. Och på så sätt hittar polisens utredare filmen där den 81-årige mannen hånas och förnedras.
Via det telefonnummer som knyts till WhatsApp-kontot som filmen skickats ifrån, kan utredarna identifiera de båda hemtjänstmännen.
Erkänner och förnekar
När de båda hemtjänstsyrierna förhörs av polisen, så har de olika inställning till anklagelsen. Mohammad Kher Alhasa erkänner brottet direkt.
– Jag vet att det låter konstigt men jag erkänner, säger han.
– Ja, jag ska inte säga att jag inte gjort fel. Alla kan göra fel och jag gjorde fel. Jag jobbar på Östra och alla gillar mig. Jag hjälper alla. Men det som hänt är fel och jag erkänner det.
LÄS ÄVEN: Hovrätten: Inte så allvarligt våldta dement på äldreboende – Ali får sänkt straff
Ghazi Jamal Eddin, som inte är svensk medborgare och sannolikt har mest att förlora på en fällande dom, nekar till brott. Han menar att alltihop varit ett skämt.
– Det är bara skoj. Jag skojar bara med honom, säger han.
Åtalas för brott
Nu åtalas de båda hemtjänstsyrierna för brott. Mohammad Kher Alhasan åtalas för kränkande fotografering, medan Ghazi Jamal Eddin åtalas för ofredande.
Ghazi Jamal Eddin åtalas även för ringa narkotikabrott i en separat åtalspunkt.
LÄS ÄVEN: Reinfeldt-syrier smygfilmade nakna pensionärer och petade avliden i ögat – döms men kan inte utvisas
Mindre än 1% av våra läsare stödjer oss
Hundratusentals läser Samnytt, bara 1 av 100 bidrar. Hjälp oss växa och fortsätta leverera djupgående reportage och granskningar.
Utan ditt stöd finns inte Samnytt.
Missa inte vårt PLUS-innehåll!
Inga annonsörer. Inget statligt stöd. Bara våra läsare. Tack vare er har Samnytt publicerat över 31 000 artiklar som har utmanat den tillrättalagda bilden i Sverige.
123 083 33 50
Swisha valfritt belopp
Tack för att du läser och stöttar Samnytt






