Svea hovrätt fastställer sensationellt domen om fängelse och utvisning för en 23-årig afghansk migrant som i Södertörns tingsrätt i september dömdes för flera narkotikabrott, varav ett grovt. Mannen, som har bott många år i Sverige och har sin familj här, hade överklagat utvisningsbeslutet som löper på livstid, men hovrätten ser inga skäl att ändra det.
Det var den 19 september som 23-årige afghanske medborgaren Omid Faizi ställdes inför skranket i Södertörns tingsrätt åtalad för en rad narkotikabrott, varav ett grovt. De typer av narkotika som Omid befattat sig med är bland annat flera kilo cannabis, amfetamin, kokain, tusentals tabletter tramadol, alprazolam och MDMA.
Efter gripande, avvisitering, husrannsakan där stora mängder knark och pengar anträffades och tömning av Omids mobiltelefon stod det klart att han försörjt sig som knarklangare. Själv har Omid hävdat att han tjänat pengarna på att jobba svart med att vakta andras husdjur.
Missa inte vårt PLUS-innehåll!
Fängelse och utvisning för knarkbrott
Omid fälldes på samtliga punkter. Hans berättelse om att ha agerat i en ”nödsituation” och därför borde gå fri från straff fann inte gehör hos tingsrättens ledamöter.
Påföljden bestämdes till fängelse i tre år. Från detta får Omid dra av en tredjedel i straffrabatt enligt praxis och även den tid han suttit häktad.

Tingsrätten beslutade även att Omid ska utvisas ur Sverige efter avtjänat straff och aldrig mer få sätt sin fot i här. Omid godtog det nedkortade fängelsestraffet men överklagade utvisningsbeslutet till Svea hovrätt.
Svea hovrätt fastställer
Den högre instansen ser dock inga skäl att ändra vad tingsrätten beslutat. Det framgår av domen att Omid Faizi bott i Sverige sedan han var 13 år, talar svenska, har gått i grundskola men inte kommit in på gymnasiet. Vidare uppges att han påbörjat en utbildning i vård- och omsorg men avbrutit den. Omid har själv uppgett att skälet att han inte orkade plugga var att han knarkade så mycket.
Vidare framgår att Omids föräldrar och tre syskon också kommit till Sverige och för närvarande vistas här med tidsbegränsade uppehållstillstånd. Någon särskild kontakt med familjen har Omid inte haft. Han har heller inget jobb, ingen partner och inga barn som kan rubriceras om anknytning till Sverige och tala emot utvisning. Tingsrätten skriver:
”Sammantaget är skälen för utvisning mycket starka. Att Omid Faizi talar svenska talar mot att han ska utvisas. Även att hans familj bor i Sverige talar till viss del mot att han ska utvisas, men det har inte framkommit att deras relation är sådan att det utgör ett hinder mot utvisning. Inte heller det som Migrationsverket uppgett utgör hinder mot att Omid Faizi utvisas. Några skäl mot att utvisning ska ske finns därmed i princip inte. Med hänsyn till brottets straffvärde ska beslutet om utvisning förenas med återreseförbud utan tidsbegränsning.”
Tidigare dömd för flera knarkbrott
Svea hovrätt gör samma bedömning som Södertörns tingsrätt beträffande utvisning. Huruvida utvisningen kommer att kunna verkställas är en fråga för framtiden.
Omid är tidigare dömd för bland annat olovlig körning, drograttfylleri, upprepade narkotikabrott och brott mot knivlagen.






