Elva istället för tolv års fängelse. Det blir straffet för 21-årige Alexander Andersson från Mölnlycke för våldtäkter och andra sexuella övergrepp mot sammanlagt femton flickor. Det beslutar Svea hovrätt.
Andersson grips i juli förra året sedan han våldtagit två flickor, 13 och 14 år gamla, på ”Rasta Inn” i Arboga. Flickorna är emellertid inte de enda som fallit offer för den 21-årige gärningsmannen.
Under utredningen framkommer att han förgripit sig på ytterligare tretton minderåriga flickor. Den yngsta av dem endast fyra år gammal.
Missa inte vårt PLUS-innehåll!
”Stolt nynazist”
En stor del av övergreppen har begåtts genom att Alexander Andersson sökt upp minderåriga flickor på internet. Han har i samband med det inte minst visat sexuellt intresse för dessa flickors yngre syskon.
I kontakterna med flickorna har han presenterat sig själv som ”stolt nynazist”, något som framkommer i förhör med bland annat en flicka han haft kontakt med som var femton år gammal. Åtalet gäller emellertid inte kontakten med den flickan.
Svea hovrätt gör i stora delar samma bedömning som tingsrätten, men sänker fängelsestraffet till elva istället för tolv års fängelse. Han döms dessutom för ytterligare en våldtäkt mot barn som uppdagats efter tingsrättsdomen avkunnades i maj.
LÄS ÄVEN: Tolv års fängelse för nazipedofil som våldtog barn