Rickard Andersson, som misstänks för tisdagens massmord på Campus Risbergska i Örebro, gick i en specialklass för elever med diagnos Asperger. Det framkommer av handlingar från Örebro kommun som Samnytt tagit del av.
En “enstöring” som “inte tycker om folk” och en man som “haft det svårt med det psykiska”. Så har den 35-åring som pekats ut för tisdagens massaker på vuxenskolan i Örebro beskrivits i media.
Och det kan finnas en logisk förklaring till det.
Asperger-klass
I gymnasiet gick nämligen Rickard Andersson, eller Jonas Simon som han hette på den tiden, i en specialklass på Wadköpings utbildningscenter kallad SPASP.
LÄS ÄVEN: Det vet vi om massmördaren i Örebro
– Det står för Samhällsvetenskapsprogrammet för elever med diagnos Asperger, förklarar programmets dåvarande rektor Tina Ottosson för Samnytt.
– Den diagnosen använde man då, men den använder man inte längre vad jag vet. Det är länge sedan, fortsätter hon.
![](https://cdn.samnytt.se/2025/02/06155812/spasp-klassfoto.jpg)
Wadköpings utbildningscenter lades ned 2012. Anledningen var att kommunen behövde spara pengar. Skolan hade både ordinarie gymnasieprogram, liksom specialklasser för elever med neurospykiatriska funktionsnedsättningar som autism och Asperger.
– Programmen hette annorlunda på den tiden, före Gymnasieskola 2011. Det var bara sista året vi hade dagens program där. Men det fanns både motsvarighet till dagens yrkesprogram och högskoleförberedande program, säger Tina Ottosson.
Underkänd i alla ämnen
Innan Rickard Andersson började gymnasiet gick han på numera nedlagda Sörbyängsskolan. När han avslutade sina studier där 2005 hade han inte nått målen för slutbetyg i ett enda ämne.
![](https://cdn.samnytt.se/2025/02/06155757/navet-skola.jpg)
![](https://cdn.samnytt.se/2025/02/06165158/jonas-simon-betyg-1.jpg)
I specialklassen i gymnasiet gick det något bättre. Rickard Andersson fick väl godkänt, VG, i Estetisk verksamhet, Historia A och Psykologi A.
Desto sämre gick det i Idrott och hälsa A; Utveckling, livsvillkor och socialisation; Religionskunskap A; Religionskunskap B; samt Svenska B. I de kurserna fick den blivande massmördaren icke godkänt, IG.
Andersson tog studenten 2008 med ofullständiga gymnasiebetyg.
![](https://cdn.samnytt.se/2025/02/06165212/jonas-simon-betyg-2.jpg)
![](https://cdn.samnytt.se/2025/02/06165726/studenten.jpg)
Byter namn
Ett par år efter studenten, i oktober 2010, flyttar Rickard Andersson hemifrån. Han har fram till dess bott hemma hos föräldrarna i en villa i Brickebacken i utkanten av Örebro.
Hans nya adress är Sancta Birgittagatan i centrala delarna av staden. Året därpå flyttar han till Storgatan 53, på andra sidan Örebro centrum. Där bor han fram till dess han begår tisdagens massmord.
I maj 2017 byter Rickard Andersson namn. Innan dess heter han Jonas Rickard Simon, med Jonas som tilltalsnamn. Vid namnbytet tar han bort tilltalsnamnet samt byter efternamn.
Hade fyra vapenlicenser
Trots sin diagnos och bakgrund i en specialklass för Asperger-elever, beviljades Rickard Andersson vapenlicens för fyra jaktvapen. Det bekräftade Polismyndigheten under torsdagens pressträff.
Tre av de vapnen hade 35-åringen med sig till skolan när massakern begicks. Enligt medieuppgifter ska Andersson tidigare ha varit inskriven Campus Risbergska, men enligt Centrala studiestödsnämnden har han inga studielån och har heller inte ansökt om studiebidrag under de senaste tre åren.
Polisen har inte velat kommentera varför de beviljat vapenlicenser åt en man med en neuropsykiatrisk diagnos.
LÄS ÄVEN: Socialtjänsten kan ha varit måltavla för Örebro-massaker
Kommentarer förhandsgranskas inte av Samnytt och är inte redaktionellt material. Du är själv juridiskt ansvarig för det du skriver i kommentarsfältet. Klicka här för att läsa våra kommentarsregler.