På tisdagen kunde invånare som rörde sig i Stockholms innerstad bevittna när en kvinna uträttade sina behov helt öppet i en park.
– Det är fruktansvärt otrevligt, säger en förbipasserande.

Det var vid 06-tiden som en Samnytt-läsare var på väg till jobbet med buss 4 mot Radiohuset. När bussen anlände till Vasaparken såg resenären att flera tiggare hade slagit läger på platsen och även använde parken som en toalett.

SE VIDEO: ”Bajskrig” mellan romer vid hållplats

I ett videoklipp från läsaren syns en kvinna sitta på huk i gräset med Sven-Harrys konstmuseum i bakgrunden. Kvinnan syns klia sig i baken och uträtta sina behov för alla att se.

– Jag uppmärksammade först att ett gäng av det resande folket hade tagit över pergolan i Vasaparken. Sedan såg jag hur en nyvaken kvinna reste sig och lyfte på kjolen för att utföra en tarmtömning mitt i det öppna, framför läsaren till Samnytt.


”Skrämmer bort faktiska befolkningen”

Enligt Samnytt-läsaren driver de hitresta tiggargängen omkring i Stockholms parker, vilket även har lett till invånare undviker dessa grönområden.

– Det är fruktansvärt otrevligt att allmänna ytor som existerar för befolkningen att njuta av behandlas på följande sätt. Jag tycker det här är en extremt destruktiv form av invandring där personen ifråga bokstavligen skiter i Sveriges sociala normer, säger läsaren och fortsätter:

– Framförallt skrämmer deras närvaro bort den faktiska befolkningen från att nyttja de fina parkerna och allmänna ytor vi har.

SE VIDEO: Här anfaller tiggargäng studentflak