En framstående muslimsk debattör med över en kvarts miljon prenumeranter på YouTube säger att det inte är fel att gifta sig med nioåringar – om de är fysiskt mogna. Den muslimske influencern rättfärdigar det hela genom att hänvisa till profeten Muhammed som gifte sig med Aisha när hon var nio år gammal.
Det var den 2 juni i år som muslimske debattören Daniel Haqiqatjou, bosatt i USA, höll en föreläsning vid det islamiska centret An Noor i New York.
LÄS ÄVEN: Islamexpert: ”Misshandla din trotsiga fru – annars kommer hon börja slå dig”
Missa inte vårt PLUS-innehåll!
Se hans föreläsning om barnäktenskap nedan.
– Aisha var mogen. Hon var fysiskt mogen vid nio års ålder, och det är väldigt annorlunda mot människor som vill förgripa sig på små barn i en garderob. Det är inte samma sak som att gifta sig med någon som är fysiskt mogen, säger Haqiqatjou till församlingen.
LÄS ÄVEN: Islamexperten: ”Värre att önska god jul än att gratta någon för mord”






