En grupp högstadieelever som deltog i sommarkollot på Barnens ö utanför Norrtälje i norra Stockholms skärgård skulle skickas hem efter flera allvarliga händelser under vistelsen. När barnen fick beskedet om att de skulle lämna kollot eskalerade situationen – de tog sig tillbaka till en av gårdarna och orsakade skadegörelse på byggnader och fordon med tillhyggen. Till slut kallades polisen till platsen.
Barnens ö ägs av Stiftelsen Barnens dag och omfattar omkring 650 hektar på Granö, Lingslätö och Salnö på Väddö i Norrtälje kommun. Det första huset för kolloverksamhet byggdes redan 1905 och området har sedan dess varit en av Sveriges mest kända platser för sommarläger.
Varje sommar tar Barnens ö emot många barn och ungdomar genom kolloplatser som främst förmedlas via kommuner. Platserna riktar sig framför allt till barn som är folkbokförda i kommuner som har avtal med Stiftelsen Barnens dag, bland annat Stockholms stad, Nacka och Solna.
Missa inte vårt PLUS-innehåll!
Även barn från andra kommuner kan i vissa fall få plats om det finns lediga platser. Verksamheten är inriktad på att ge barn möjlighet till en trygg sommarmiljö med aktiviteter, gemenskap och nya erfarenheter.
Men den här sommaren fick polisen kallas till gården efter att en grupp barn gått bärsärkagång och orsakat skadegörelse vid kollogården.
– Situationen upplevdes som hotfull av både barn och personal, säger Elias Gröön, verksamhetschef för kolloverksamheten på Barnens ö till DN.
Problemen började redan under den första dagen på kollot, som ligger på Väddö och är ett av Sveriges mest välkända lägerområden för barn och ungdomar. Den aktuella gruppen bestod av omkring 40 högstadieelever, men enligt verksamhetsledningen var det en mindre grupp pojkar som stod bakom de återkommande problemen.

”Grovt språk och beteenden”
Trots att personalen hade kontakt med vårdnadshavare och försökte hantera situationen genom olika åtgärder fortsatte konflikterna berättar verksamhetschefen.
– Det handlade om upprepade allvarliga incidenter, där en del var väldigt grovt språk, konflikter och beteenden som inte fungerar i kolloverksamheten, säger Elias Gröön.
Efter flera händelser fattade ledningen under den tredje dagen beslut om att de berörda barnen skulle skickas hem. Eftersom beslutet togs sent på kvällen fick barnen tillbringa den sista natten på en tom kollogård, avskilda från resten av gruppen.
När de på morgonen fick beskedet att de skulle lämna Barnens ö eskalerade situationen. Enligt verksamhetschefen tog sig barnen tillbaka till den gård där resten av gruppen tidigare hade befunnit sig. Där ägnade gänget sig åt skadegörelse på byggnader och fordon.
”Krossade rutor och skador på fordon”
I informationen till föräldrarna framgår att barnen använde tillhyggen under vandaliseringen. Ingen person ska ha skadats fysiskt, men flera rutor krossades och fordon skadades.
Enligt verksamhetschefen har varje kollogård har en pedagogiskt utbildad föreståndare och att övriga ledare är över 20 år gamla med erfarenhet av barnverksamhet. På den aktuella gården arbetade totalt 17 personer. Men det räckte inte för att hantera dessa ”kollobarn”.
När personalen upplevde att de inte längre hade kontroll över situationen valde de att larma polisen. En patrull kom till kollogården den 9 juli och stannade på platsen under ett par timmar.
Polisen har beskrivit händelserna som att barnen var “utåtagerande” och att personalen inte hade kontroll över situationen. Polisen överlämnade ärendet med de bråkiga barnen till socialtjänsten.
Vet du mer om händelsen på Barnens ö? Skriv till oss på [email protected]
LÄS ÄVEN: Familj semestrade på Skara sommarland – fick migrantchock: ”Sverige är inte Sverige”






