polisbil avspärrat

Faksimil Facebook

Inrikes

Man skjuten till döds i södra Stockholm

Publicerad 11/29/2021
Annons

Skottlossning i bostadsområde på söndagskvällen. ”När vi kom fram påträffades en person död”

Sent på söndagskvällen skedde en skottlossning i Huddinge i södra Stockholm. På plats påträffades en skottskadad man. Enligt polisen pågår ett omfattande utredningsarbete.

Det var vid 22.30-tiden som polis larmades till bostadsområdet efter att flera personer hört höga smällar.

– När vi kom fram påträffades en person död. Skjuten till döds, sa Mikael Pettersson, RLC-befäl hos polisen i Stockholm, under söndagskvällen till Expressen.

Trots att ambulanshelikopter skickades till platsen gick inte mannens liv att rädda. Offret är en man i 45-årsåldern och polisen har inlett en förundersökning om mord.

LÄS ÄVEN: Våldsam torsdagskväll med flera mordförsök

Under natten har flera personer kontrollerats i området och helikopter sattes även i sökandet. På måndagsmorgonen fanns dock ännu ingen misstänkt gripen och den tekniska undersökningen pågick fortfarande.

Polisen sammanställer nu de uppgifter man fått in. En inventering av eventuellt kameramaterial pågår också.

– Det är fortfarande förhör som ska hållas, därför går det inte att säga så mycket om vad som framkommit hittills, säger Per Fahlström, presstalesperson hos Stockholmspolisen.

Andreas Nilsson
Annons
Senaste nytt
Populärt just nu
702Malmöpolisens slöjkvinna attackerar Samnytt: ”Låg standard av människor”
Annons