Ferid Hajdarevic, en muslimsk aktivist i Nederländerna, kräver en halv miljard kronor i skadestånd av Rasmus Paludan för att ”han skapar hat och skada i samhället”. Han har vänt sig till Stockholms tingsrätt, som avvisat ärendet, men Hajdarevic vill överklaga.
Det är i februari i år som Ferid Hajdarevic vänder sig till Stockholms tingsrätt med ett skadeståndskrav: En euro för varje muslim som bor i Europa. Totalt 44 miljoner euro, alltså nästan en halv miljard svenska kronor, kräver han.
LÄS ÄVEN: Insamling: Socialbidrag ska betala skadestånd åt islamist som hoppade på Paludans bil
Missa inte vårt PLUS-innehåll!
Ansökan innehåller en nio sidor lång ganska rörig text som sägs utgöra stämningsansökan. Den är skriven på engelska, lovordar islam och ”den heliga boken koranen” samt fördömer Rasmus Paludans agerande.
”Skapar hat och skada”
Tingsrätten svarar med att förelägga Ferid Hajdarevic att betala en ansökningsavgift för sin stämning, att framföra ett konkret krav, belägg och grunder för kravet, skicka in stämningsansökan påskrivet och i original samt påpekar att tingsrättens språk är svenska och att alla handlingar därför måste vara på det språket.
Den muslimske aktivisten skickar därför en ny skrivelse till tingsrätten på tretton sidor, dels på engelska och dels avsnitt som verkar vara Google Translate-översatta till svenska.
”Han förknippade bittra och sura känslor med omogna och ruttnande människor”, står bland annat att läsa i den.
LÄS ÄVEN: ”Vi ska knulla hela Sverige” – Åtal för korankravaller i Malmö
”Han skapar hat och skada i samhället. Genom att göra det har han precis skapat otaliga skräpbitar i hjärnan. Så vad händer med allt det där extra skräpet i hjärnan? Först och främst driver det på hat. Då skapar det hjärndimma. Det gör honom också irriterad och arg”, lyder ett annat textstycke.
Skrivs av
Stockholms tingsrätt väljer till slut att avvisa målet från den nederländske muslimske aktivisten.
”Ferid Hajdarevic har inte inkommit med egenhändigt undertecknad ansökan i original. Fristen för att komplettera ansökan har löpt ut”, står att läsa i avvisningsbeslutet.
Fristen för att överklaga beslutet löpte ut i onsdags, trots det kom en överklagan in från Ferid Hajdarevic under fredagen.
LÄS ÄVEN: Påstående: Rasmus Paludan anhållen i Sverige i sin utevaro






