Sociala medier har under Eid fyllts av videoklipp från firanden runt om i Sverige. Samnytt har gått igenom ett axplock av klipp och kan visa hur firandena sett ut – från stora folksamlingar till socialdemokratisk mobilisering i anslutning till högtiden. Även statsminister Ulf Kristersson (M) har på sociala medier önskat Sveriges muslimer en glad Eid.

I videoklippen som Samnytt gått igenom syns stora folksamlingar, festligheter och firanden i anslutning till moskéer och öppna samlingsplatser.

Flera av klippen visar människor som dansar, sjunger och firar. Samtidigt syns även tydliga politiska inslag i samband med firandena.

I ett av klippen får vi se hur Eid-firandet kan se ut i Malmö, kreatören kommenterar det hela med att ”det här är inte nåt arabiskt land – det här är Malmö – allahu akbar”.

Vid ett firande i Helsingborg är en muslimsk kvinna nöjd med högtiden, hon förklarar det med att ”det liknar som att vi är hemma”, som vilket muslimskt land som helst.

LÄS MER: Utrikesdepartementet ramadanhälsar: ”Glad Eid al-Fitr”

Se axplocket vi sammanställt nedan:

LÄS ÄVEN: Myndigheten försvarar ramadan-kampanjen: ”Speglar vår vardag och samhälle”

På flera håll i landet har Socialdemokraterna varit på plats med kampanjmaterial och partiföreträdare. I videor och bilder från olika Eid-evenemang syns röda partitält, utdelning av informationsmaterial och lokala S-toppar som möter besökare.

Partiet har under många år arbetat aktivt för att mobilisera den muslimska väljarbasen och stärka sitt stöd, Eid-firandena har blivit ytterligare en arena för detta.

Regeringen hälsar

Även statsminister Ulf Kristersson uppmärksammade Eid på sociala medier. I en hälsning riktad till muslimer i Sverige, eller som han själv skrev, svenska muslimer, önskade statsministern alla som firar en glad Eid.

LÄS MER: Regeringens nya kampanj: ”Bekämpa islamofobi”

Alla följare är dock inte positiva. Kommentarsfältet har fyllts med kritiska reaktioner, där vissa användare riktar skarp kritik mot honom – bland annat genom att kalla honom för en ”landsförrädare”.