Tre invandrare åtalas för en avrättning med minst 16 skott mitt i ett bostadsområde i Gävle. De unga gärningsmännen har nyligen invandrat till Sverige och polisen pekar ut samtliga som djupt involverade i gängkriminalitet i staden.
Det var sent på kvällen den 5 november förra året som ett gäng sköt ihjäl en 24-årig man på Glaciärvägen i stadsdelen Sätra. Offret, som också har kopplingar till den kriminella miljön i staden, dog på platsen.
Kort därefter mordet kunde polisen gripa två av de misstänkta gärningsmännen som försökte fly på elcyklar. En tredje gärningsman greps vid ett senare tillfälle. De åtalade är:
Missa inte vårt PLUS-innehåll!
17-åring, född i Syrien, folkbokförd i Sverige 2013 och erhöll svenskt medborgarskap 2015.
16-åring född i Eritrea, folkbokförd i Sverige 2008 och erhöll svenskt medborgarskap 2014.
15-åring, född i Syrien, folkbokförd i Sverige 2015 och erhöll svenskt medborgarskap 2017.
Vidare åtalas en rad andra tonåringar för grovt skyddande av brottsling och för underlåtenhet att avslöja mord.
LÄS ÄVEN: VIDEO: Försöker mörda med automatvapen i bostadsområdet






