För ett par år sen polisanmälde han SD-ledaren Jimmie Åkesson efter ett uttalande om folkutbyte. Inför valet beklagar sig pastorn nu för att hans polisanmälan togs upp av bland annat Samnytt och påstår att det han blivit utsatt för en organiserad hatstorm.

Det var sommaren 2024 som pastor Micael Grenholm på den kristna bloggen Hela Pingsten kungjorde att han hade polisanmält Jimmie Åkesson. Enligt Grenholm hade en partiledare aldrig förut ”försvarat” användningen av och idén bakom termen ”folkutbyte”, något han hävdade kommer från den nazistiska miljön.

Grenholm vände sig också emot Sverigedemokraternas slogan inför EU-valet om att deras Europa bygger murar för att förhindra en fortsatt storskalig illegal invandring.

LÄS ÄVEN: Pastor polisanmäler Åkesson för uttalande om folkutbyte

Redan då beklagade han sig också för att kritiker måste vara ”SD:s hatiska trollarmé” som börjat höra av sig.

”De flesta av dessa trollkommentarer är anonyma och vissa av dem är därför kanske finansierade av SD:s trollfabrik”, blev pastorns slutsats då.

SCB-siffror

Upprinnelsen till Grenholms ilska var en debattartikel Jimmie Åkesson skrivit ett par dagar innan i vilken han konstaterade att det pågår ett folkutbyte i Sverige där etniska svenskar håller på att ersättas av folk från kulturellt avlägsna länder samt att förändringarna detta leder till inte är positiva.

Trots att siffrorna från SCB talar sitt tydliga språk ansåg Grenholm alltså att detta var någon slags nazistisk konspirationsteori.

LÄS ÄVEN: Åkesson: Demografiska förändringarna i Sverige leder till ett folkutbyte

X-inlägg från den 3 juni 2024:

Trollfabrik till attack

På måndagen skriver Micael Grenholm att han för två år sen ”blev uthängd av den rasistiska SD-bloggen Samnytt” och fick utstå otrevligheter i kommentarsfältet. Enligt Grenholm vill Samnytt ”ge intrycket av att de är en tidning med rätt till presstöd, men det är likt föregångarna Avpixlat och Politiskt Inkorrekt en rasistisk blogg som sprider politisk propaganda för SD”.

Pastorn har också åsikter om att även Riks sedermera tog upp fallet där ytterligare negativa kommentarer ska ha förekommit.

Grenholm är övertygad om att det rör sig om en organiserad ”trollfabrik” som mobiliserades emot honom under ledning av SD:s kommunikationsavdelning.

Rasistiskt parti

Nu varnar han för att rösta på Tidöpartierna:

Det riktigt allvarliga är att istället för att pressa SD att avskaffa sina trollfabriker så beslöt M, KD och L att fördjupa sitt samarbete med SD och numera erbjuda dem ministerposter om de vinner valet. En av posterna Jimmie Åkesson har sagt att SD vill ha är posten som justitieminister.

En röst på Tidöpartierna är alltså en röst på att ett rasistiskt parti som använder dödshot som politiskt maktmedel bestämmer över hela det juridiska systemet. Tänk på det när det är val i höst.

Samnytt har sökt Micael Grenholm både via telefon och e-post men inte fått något svar.

LÄS ÄVEN: Ekeroth: ”Här är folkutbytet, Morgan”