Miljöpartiets språkrör Per Bolund lägger skulden för Sveriges höga elpriser på Moderaterna. ”Tack Moderaterna för elräkningen!” skriver han på Twitter.
Bakgrunden till Bolunds kritik är att ett stort antal föreslagna vindkraftsprojekt i elområde 3 och 4, alltså södra delen av Sverige, fått avslag de senaste åren. Bolund menar att det är Moderaternas fel.
”Tack Moderaterna för elräkningen! Hittills har M stoppat nära 100 TWh vindkraft, mest till havs och i södra Sverige där den behövs som mest”, påstår Bolund.
Missa inte vårt PLUS-innehåll!
”Vem försöker du lura?”
Alla håller dock inte med MP-toppen om att det är Moderaternas fel att elpriset är högt.
”Vem försöker du lura? Det är v c mp s som gemensamt lagt ned kärnkraft”, twittrar exempelvis M:s riksdagsledamot Lars Beckman.
Enligt en studie från Energiforsk som publicerades tidigare i år hade elpriset i vintras varit hälften så högt om Ringhals 1 och 2 inte stängts. Båda reaktorerna har stängts under nuvarande mandatperiod, medan Bolund suttit i regeringen.
LÄS ÄVEN: Ny studie: Halva elpriset om Ringhals 1 och 2 inte stängts
Sade nej till vindkrafspark
Den rapport Bolund hänvisar till hämtar i sin tur siffror från en rapport som togs fram av PR-byrån Westander 2020. Enligt den beror den låga andelen beviljade nya vindkraftverk i elområde 4 delvis på att regeringen fyra år tidigare avslog en ansökan om att bygga en större vindkraftspark utanför Blekinges skärgård.
Avslaget meddelades av regeringen medan Bolund var finansmarknads- och biträdande finansminister.
Enligt Elforsks studie hade elpriset varit lägre i södra Sverige om en större havsbaserad vindkraftspark byggts i elområde 4.
LÄS ÄVEN: AVSLÖJAR: Ska rädda Stockholm med rekordstora vindkraftverk – har inte byggt vindkraft tidigare






