I en kommentar till ett tv-program om den svenska tullen går Henrik Arnstad till attack mot myndigheten med grova anklagelser och påstår att man sorterar människor baserat på hudfärg.
Efter att regelbundet ha gästat tv-kanalernas morgonsoffor i sin roll som självutnämnd expert på historia och fascism har det varit tyst från Henrik Arnstad i medierna, men arbetet som lärare i medieteknik på Södertörns högskola fortsätter.
I veckan lade Kanal 5 upp ett klipp ur veckans avsnitt av programmet Gränsbevakarna Sverige där en invandrarkvinna blir kränkt då tullen vill kontrollera henne.
Missa inte vårt PLUS-innehåll!

Den stora majoriteten av kommentarerna handlar om kvinnans beteende, som inte är alltför ovanligt när det gäller just invandrare och deras uppförande i samband med tullkontroller. Många konstaterar också att de aldrig hade kunnat uppvisa det tålamod Tullverkets personal har i dylika situationer.
Bland kommentarerna finns också ett inlägg från Henrik Arnstad som tycks mena att Tullverket är rasister och plockar in kvinnan enbart baserat på hennes hudfärg.

Inga kommentarer
Samnytt har varit i kontakt med Tullverket för att fråga hur man ställer sig till anklagelserna från Arnstad. Där svarar presstjänsten att man avstår från att kommentera uttalandet och hänvisar till att de som anser sig ha blivit felbehandlade kan anmäla det till myndighetens kundombudsman.
Samnytt har också kontaktat Henrik Arnstad för att be honom utveckla sina anklagelser men har inte fått svar.
I sammanhanget gör det extra intressant att Henrik Arnstad för några år sen gifte sig med Nina Zaregon – tillförordnad kommunikationschef på Tullverket.
Tidigare statsminister Stefan Löfven (S) hänvisade till Henrik Arnstad då han påstod att Sverigedemokraterna är fascister:
LÄS ÄVEN: Arnstad pekar felaktigt ut SD som hot mot demokratin i rapport






