Socialdemokraternas gruppledare i Filipstad, Jomark Polintan, åtalas för sju våldtäkter. Det framgår av en stämningansökan som idag lämnades in till Värmlands tingsrätt.

Polintan anklagas för att vid flera tillfällen under en tvåårsperiod ha våldtagit en kvinna som han känner. Enligt stämningsansökan har han förgripit sig på kvinnan genom att hålla fast och använda våld mot henne. Vid ett tillfälle uppges han ha använt en stol och en mobiltelefon som tillhygge för att tvinga sig till sex.

Faksimil

Polintan greps i september förra året sedan han begått en våldtäkt ”i närtid”. Enligt åtalet har han den 15 september 2021 tvingat kvinnan till ”samlag och andra sexuella handlingar […] som med hänsyn till kränkningen är jämförlig med samlag”.

Efter den senaste våldtäkten skjutsade polisen den utsatta kvinnan till sjukhuset för undersökning. En överläkare och en sjuksköterska som undersökte den våldtagna kvinnan har nu kallats som vittnen till rättegången mot S-politikern.

Heltidssosse

Jomark Polintan var när han greps för våldtäkt förste vice ordförande för kommunstyrelsen samt gruppledare för Socialdemokraterna i Filipstad. Han var dessutom ledamot för Socialdemokraterna i såväl Filipstads kommunfullmäktige som i Värmlands regionfullmäktige. Han har tidigare även varit aktiv i partiets ungdomsförbund SSU.

Utöver sina många politiska uppdrag arbetade Jomark Polintan, som är född på Filippinerna och kom till Sverige som barn, deltid som verksamhetsledare på ABF. Han har lovordats för sitt engagemang och beskrivs som en kändis inom arbetarrörelsen i Sverige.

Efter att Jomark Polintan gripits, anhållits och häktats för våldtäkt meddelade Socialdemokraterna att han inte längre kommer få företräda partiet.

LÄS MER: S-profil häktad misstänkt för flera våldtäkter under två års tid