Slovakiens socialdemokratiska premiärminister Robert Fico riktar skarp kritik mot Ukrainas president Volodymyr Zelenskyj, men också mot EU, som han anser låter den ukrainske presidenten sätta agendan.

Utspelet från den slovakiske premiärministern vid en pressträff nyligen kommer efter en längre konflikt mellan Slovakien, Ungern och Ukraina kretsar kring just Druzhba-ledningen, som transporterar rysk olja via Ukraina till de två centraleuropeiska länderna. Ledningen är avgörande för deras energiförsörjning – före avbrottet stod den för omkring 86–92 procent av Ungerns oljeimport och nästan hela Slovakiens behov.

Fico kritiserar att varken Slovakien eller Ungern, som är medlemsländer i unionen, får något större stöd från Bryssel i frågor som rör oljeförsörjningen. Samtidigt menar han att EU snarare tycks ta Ukrainas parti i konflikten.

Ungern och Slovakien anklagar Ukraina för att medvetet ha stoppat leveranserna inför valet i Ungern, och menar att syftet är att försvåra situationen i landet. Ungerns premiärminister Viktor Orbán har tidigare sagt att Ungern är berett att agera kraftfullt mot vad han kallar en ukrainsk oljeblockad och har betonat att några kompromisser inte är aktuella. Som en följd av detta har Orbán bland annat blockerat ett omfattande stöd till Ukraina, värt närmare 1 000 miljarder kronor.

LÄS ÄVEN: Zelenskyj: Skickar militären på Orbán om han blockerar EU-bidraget

Vid Europeiska rådets möte den 19 mars deltog Ukrainas president Volodymyr Zelenskyj, trots att Ukraina inte är medlem i EU. På bilder från EU:s hemsida syns han tala inför medlemsländernas ledare och vädja om ökat stöd.

Zelenskyj talar inför EU-ländernas ledare 19 mars. Foto: European Council

Från ukrainskt håll uppges ledningen ha skadats av ryska attacker, något som Ungern och Slovakien ifrågasätter och säger sig inte ha fått möjlighet att kontrollera. Zelenskyj har samtidigt förklarat att han inte vill återuppta flödet så länge kriget pågår, även om reparationer tekniskt sett skulle kunna genomföras inom sex veckor. Detta ska enligt uppgift ha försenats och både Slovakien och Ungern klagar över att de inte får någon insyn in reparationsprocessen.

Fico menar att situationen utnyttjas politiskt av Ukraina och varnar för att ett fortsatt stopp kan få allvarliga konsekvenser. Han riktar även kritik mot EU, som han anser har agerat passivt i frågan och ger Zelenskyj allt han ber om medan han däremot aldrig ifrågasätts.

– Zelenskyj styr EU. Vad han än ber om får han, sa Fico.

LÄS ÄVEN: Pro-ukrainsk terrorist döms – sköt Slovakiens premiärminister

Se en del av utspelet vid pressträffen:

LÄS ÄVEN: Belgiens premiärminister: ”Ledare i EU håller med mig men vågar inte säga det – vi kan inte vinna mot Ryssland”