Barn Sandlåda

Faksimil YouTube

Inrikes

Småbarn förda till sjukhus med frätskador – frätande medel upptäckt i sandlåda

Publicerad 4/23/2019
Annons

Det var klockan 19.30 på måndagen som två barn, sex och elva år, lekte i en sandlåda vid Bosgårdsskolan utanför Varberg. De upptäckte en pet-flaska med vätska och fick därefter föras till sjukhus, rapporterar SVT.

Enligt polisen har flaskan legat helt öppet i sandlådan och barnen hade börjat leka med den. Händelsen är rubricerad som allmänfarlig vårdslöshet och ska nu utredas av polisens enhet för grova brott i Halland.

– Flaskan låg helt öppet och båda killarna fick ytliga frätskador på händer och ansikte, säger chefen Cecilia Bergsten, chef för grova brott.

Bosgårdsskolans rektor Emma Rosengren har uppgett att ytterligare en flaska med okänt innehåll har påträffats på tisdagsmorgonen vid skolan.

Simon Kristoffersson
Annons
Senaste nytt
Populärt just nu
1192”Ryssland redo för krig med Nato”
Annons