Ekerö kommun i södra Storstockholm har beslutat införa förbud mot tiggeri från och med 1 juli i år. Socialdemokraterna motsätter sig beslutet och hävdar att det inte löser någonting eftersom att man ”inte kan förbjuda fattigdom”.
Det var förra våren som Ekerö först beslutade om ett tiggeriförbud. Men ansökan fick bakläxa av länsstyrelsen eftersom kommunen med Ekeröalliansen i spetsen avstod från att använda ordet ”tiggeri” i texten för att ”inte peka ut särskilda personer”. Länsstyrelsen avslog därför förbudet med hänvisning till att ordet fattades, vilket Samnytt rapporterade om.
LÄS ÄVEN: Tiggeriförbud avslås av länsstyrelsen – saknar ordet ’tiggeri’ i texten
Missa inte vårt PLUS-innehåll!
Nu har processen nått slutet och kommunfullmäktige har återigen tagit ställning i frågan. Efter en ny omröstning som slutade 20 lika mellan ja- och nejsägarna lade ordföranden in sin utslagsröst, rapporterar lokaltidningen Mitti.
Det står därmed klart att Ekerö från och med månadsskiftet kan ha ett förbud mot att tigga på sammanlagt 17 platser i kommunen. Det handlar främst om platser nära butiker- och pant- och återvinningsstationer.
Länderna ansvariga för sina egna medborgare
Adam Reuterskiöld (M) är kommunstyrelsens ordförande och han misstänker att beslutet kan komma att överklagas men säger att det tidigare varit uppe i alla instanser och att man gjort precis vad dessa bett om.
Vidare hoppas Reuterskiöld att förbudet ska öka den upplevda tryggheten i kommunen och minska risken för att fattiga människor utnyttjas av kriminella.
– Det innebär inte att fattigdomen och problemen upphör, men vi måste sätta press på länderna som är ansvariga för sina egna medborgare, säger Reuterskiöld till Mitti.
SD bakom förslaget
Förslaget att införa tiggeriförbud lades först av Sverigedemokraterna. Partiet riktar kritik mot Ekeröalliansens hantering eftersom man tvingats göra om ansökan.
”Beslutet har ikväll fattats i kommunfullmäktige, och denna gång finns ordet tiggeri med i de antagna ordningsföreskrifterna. Hade vår motion bifallits redan i mars 2020 hade förbudet varit på plats för länge sedan. Men Ekeröalliansen har fått göra om och göra rätt och nu är förbudet ett faktum. Vi har därmed infriat ett av de allra viktigaste löften vi gav er Ekerövänner i valrörelsen.”, skriver SD på Facebook.
S: Man kan inte förbjuda fattigdom
Socialdemokraten Hanna Svensson, andra vice ordförande i kommunstyrelsen, har försökt stoppa förbudet. Detta eftersom hon hävdar att man ”inte kan förbjuda fattigdom”.
– Vi tror inte att det löser några problem för någon, vare sig när det gäller fattigdom eller tryggheten i centrum, säger Svensson (S) till Mitti.
LÄS ÄVEN: Kommun lovade röja upp tiggarläger – inget har hänt på ett år






