Svenska kyrkan i Norrbotten lanserar tillsammans med flera andra församlingar i landet en rikstäckande påverkanskampanj för att alla ’ensamkommande’ migranter som saknar asylskäl ska få stanna i Sverige.
Samhällsnytt har vid flera tillfällen uppmärksammat hur kyrkan engagerar sig aktivistiskt. I mitten av januari hölls bön över hela landet för migranter som befinner sig i asylprocessen. Kyrkans förhoppning var att Gud ska stoppa utvisningarna av nyanlända som saknar asylskäl. Förutom att kalla på Gud har kyrkan även tagit fram
LÄS ÄVEN: Svenska kyrkan ska stoppa utvisningar av afghaner utan asylskäl med klockringning
Nu är kyrkan återigen på tapeten när nästa påverkansoperation för migranter som lanseras vid söndagens högmässa i Arvidsjaurs kyrka. Statstelevisionen var på plats för att uppmärksamma projektet som går under namnet ”Håll ihop Sverige – flyktingamnesti för de ensamkommande”.
”En skam för hela Sverige”
Kyrkan kommer att sända en stickad docka bärande ett slöjliknande klädesplagg som budkavle söderut i landet. Med pr-kampanjen kräver kyrkan att migranter som har varit i Sverige i mer än ett år ska få permanenta uppehållstillstånd.
– Behandlingen av de ensamkommande är en skam för hela Sverige, säger arrangören Mats Klockljung till SVT.

Kyrkans docka. Foto: Faksimil SVT
SD-fientlig centerpartist arrangerar
Samhällsnytt har tittat närmare på Mats Klockljung som i intervjun med den skattefinansierade public service-aktören står i Arvidsjaurs kyrka och säljer in påverkanskampanjen. Statstelevisionen nämner ingenstans att han är centerpartistisk politiker och sitter i kommunfullmäktige i Arvidsjaur utan presenterar honom enbart som ”Håll ihop Sverige”.


Vid sidan om Klockljungs arbete i partipolitiken visar en nätgranskning att han är förtjust i SD-fientliga och asylaktivistiska konton i sociala medier.



LÄS ÄVEN: Muslimskt böneutrop i Svenska kyrkan: ”Nyfiken på vad andra övertygelser kan tillföra”





