Efter att regeringen bett om ursäkt till potentiellt kränkta muslimer tar den svenska ambassaden i Pakistan det hela till en ny nivå i ett uttalande på sociala medier.

Först var det statsminister Ulf Kristersson (M) och utrikesminister Tobias Billström (M) som bad om ursäkt och blandade in det påhittade ordet ”islamofobi” i kommunikationen till den muslimska världen – något SD-ledaren Jimmie Åkesson kritiserade regeringen för.

LÄS ÄVEN: Åkesson kritiserar Kristersson efter koranutspel: ”Finns en gräns”

På fredagen ansluter Sveriges ambassad i Pakistan och inte bara nämner ”islamofobi” utan sätter även epitetet ”högerextremist” på Rasmus Paludan för att han kämpar för svensk yttrandefrihet.

I flera av svaren tackar pakistanier för uttalandet medan några svenskar som hittat dit ifrågasätter utspelet.

LÄS ÄVEN: Kadyrovs bästa kompis om Paludan: ”Kommer dö som en gris InshAllah”