Sveriges television kritiseras för ett tv-inslag förra veckan där reportern talar svenska med kraftig invandrarbrytning. Statstelevisionen slår dock ifrån sig kritiken. ”Tal på dialekt eller bruten svenska är en del av den språkliga mångfald som finns i Sverige och både medarbetare och medverkande har rätt till sitt eget språk”, skriver den i ett mejl.

Det är ett reportage i ”Kulturnyheterna” som sändes förra torsdagen med anledning av tv-profilen Ingvar Oldsbergs bortgång som fått en och annan att reagera. Anledningen är att SVT valt medarbetaren Abdul Hibombo som speakerröst för reportaget.

En av dem som reagerat är utlandssvensken Jens Goldman. Han gick in på SVT:s hemsida och hade först tänkt visa reportaget om den folkkäre tv-profilen för sina barn.

– Jag tycker att SVT i någon form ska vara språkbildande. Jag som pappa vill kunna visa för mina barn i utlandet att det här är en svensk journalist som pappa växt upp med. Men jag kan inte ens visa det för mina barn, för det är inte korrekt svenska. Jag och min fru pratar svenska med våra barn, berättar Jens Goldman för Samnytt.

– Detta gjorde mig så oerhört ont. Jag kände att det var nedvärderande för Ingvar som precis lämnat jordelivet, och för oss andra också.

LÄS ÄVEN: SVT avvisar kritik: Dålig svenska ”en del av den språkliga mångfalden”

”Har rätt till sitt eget språk”

Jens Goldman skickade ett mejl till SVT där han kritiserar inslaget med den kraftiga invandrarbrytningen. Han fick då följande svar från ”Vendela” på statstelevisionens kommunikationsavdelning:

”Tal på dialekt eller bruten svenska är en del av den språkliga mångfald som finns i Sverige och både medarbetare och medverkande har rätt till sitt eget språk. Om dialekten eller brytningen någon gång går ut över begripligheten är det medarbetarens uppgift att förklara det som kan vara oklart för lyssnaren.”

– Tyvärr blev jag inte förvånad, men det svaret i sig är helt absurt. Hon skriver att alla medarbetare har rätt till sitt eget språk? kommenterar Jens ifrågasättande och fortsätter:

– Jag har inget emot språklig mångfald, men det kan väl inte gälla i en nyhetssändning i Sveriges största nyhetsprogram? Där kan man väl i alla fall få höra korrekt svenska?

Faksimil

Från Uganda

Abdul Hibombo är en invandrare från Uganda som jobbat på SVT i flera års tid. Statstelevisionen har vid flera tidigare tillfällen kritiserats för att Hibombo får göra reportage och agera speakerröst i tv-kanalens nyhetssändningar. Många tycker att han är svår att förstå.

Jens Goldmans uppfattning är att Sverige sticker ut internationellt med att låta invandrare med kraftig brytning arbeta inom tv och radio.

– Mig veterligen finns inget annat land i världen där landets största nyhetsprogram har folk som inte pratar språket korrekt. I USA skulle de inte kunna ha en nyhetsuppläsare i Fox News eller på CNN med tysk brytning, menar han.

Samnytt har varit i kontakt med SVT. Enligt växeln finns det ingen kommunikatör på tv-bolaget som heter Vendela. Kommunikationsansvarige Johan Bergman hänvisar i ett mejl våra frågor till SVT:s marknadsavdelning, som svarar att det enbart inkommit en kommentar.

LÄS ÄVEN: SVT ljudsätter barnprogram med förortsdialekt: ”Ey ey sho sho”