Foto: AMISOM Photo CC0 1.0/Faksimil Facebook
I mars uppmärksammade Samnytt att statstelevisionen producerar en ny tv-serie där man specifikt har sökt efter skådespelare med ursprung från Afrika och Mellanöstern. Nu meddelar den skattefinansierade Public service-aktören att man satsar på att ”förnya” krimgenren i Sverige.
Statstelevisionens nya krimdrama har premiär 2023 och går under namnet ”Detektiven från Beledweyne”. Beledweyne är provinshuvudstad och den största staden i Hiiraan, Somalia.
LÄS ÄVEN: Statstelevisionen producerar afrikansk tv-serie i Sverige
Det framgår av ett pressmeddelande att tv-serien handlar om en vårdslös före detta åklagare som har förpassats till ett arbete på ett migrantförvar. Där möter personen en asylsökande från Somalia med utvisningsbeslut ”som visar sig vara ett polisiärt utredningsgeni”.
– Det har pratats mycket om behovet av förnyelse inom krimgenren. Med två osannolika och helt underbara huvudkaraktärer är Detektiven från Beledweyne, mer än något annat jag läst, ett briljant exempel på förnyelse”, säger SVT:s dramaprogramchef Anna Croneman.
LÄS ÄVEN:SVT sänder barnprogram på arabiska