Joachim Posener åtalas för olovlig avbildning av skyddsobjekt sedan han olovligen fotograferat och filmat Norrtäljeanstalten. Det framgår av stämningsansökan.

Posener pekades ut för 1990-talets så kallade Trustorhärva. Efter att 600 miljoner kronor försvunnit från investmentbolaget, så försvann han utomlands och misstänktes gömma sig undan den svenska rättvisan i länder som Argentina, Barbados, Brasilien, Irak, Israel, Spanien och Storbritannien.

Sedan de grövsta brotten som han misstänktes för – grov förskingring och grov trolöshet mot huvudman – preskriberats 2007, så kunde han återvända till Sverige som en fri man.

Hans personliga byte från härvan misstänks ha blivit uppemot 50 miljoner kronor, medan huvuddelen av pengarna kunde återbördas till aktieägarna.

Åtalas för brott

Nu åtalas till slut Joachim Posener, men inte för något som har med Trustorhärvan att göra. Istället gäller åtalet olovlig avbildning av skyddsobjekt.

Joachim Posener grips. Foto: Polisens förundersökning

I slutet av oktober förra året greps Posener utanför Norrtäljeanstalten i samband med att han, tillsammans med en annan man, filmade den. I förhör uppgav männen att de höll på att spela in en dokumentärfilm.

Norrtäljeanstalten var det fängelse som Posener avtjänade ett fängelsestraff på innan Trustorhärvan. Han dömdes 1994 till sex års fängelse för grovt svindleri sedan han plundrat danska bolag på närmare en halv miljard kronor.

Under tiden på Norrtäljeanstalten planerade storsvindlaren sin nästa kupp. Och så snart han släppts fri efter den så kallade halvtidsfrigivning som rådde då, så skred han till verket sommaren 1997. Till sin hjälp hade han inte minst den brittiske baronen Jonathan Guinness, som fungerade som frontman för kuppen. Guinness var egentligen utfattig, men hans fina brittiska titel gjorde att ingen misstänkte något.

Posener nekar till de nya brottsanklagelserna mot honom, även om han vidgår händelseförloppet.