TV4:s politikreporter Jens B Nordström uppger att han skickats till en prostituerad kvinna inom ramen för ett journalistiskt uppdrag åt mediejätten. Inför mötet ska han dock ha bett kvinnan att klä sig enligt önskemål i tights och även tagit ut kontanter som matchade prislistan. Den prostiuterade kvinnan ska i sin telefonbok ha beskrivit TV4-profilen med orden ”knubbig svensk man knullar länge”. Åklagaren ifrågasätter om mötet skett i journalistiskt syfte och har nu väckt åtal mot Nordström för sexköp. Samnytt kan berätta att Nordström var den ihärdiga reporter som försökte grilla Jimmie Åkesson om rätt och fel rörande det TV4 beskrev som SD:s trollfabrik kort innan EU-valet.

På torsdagen kunde Samnytt rapportera att den TV4-profil som etablissemangsmedier tidigare berättat hade åtalats för sexköp vid Attunda tingsrätt, är mediejättens sedan många år välkände politikreporter Jonas B. Nordström.

LÄS MER: ”Knubbig” TV4-profil som ”knullade länge” åtalas för sexköp

Åklagare Kristoffer Kågström vid Västerorts åklagarkammare leder förundersökningen och uppgav för Samnytt att målet mot TV4-profilen är en del av en utredning rörande en större kopplerihärva med den prostituerade kvinnan i fokus.

Kvinnan, som enligt Skatteverkets uppgifter är gift och mamma till två barn, var vid tillfället för TV4-profilens kontakt med henne gravid i sjätte månaden. I sina anteckningar har hon beskrivit politikreporter Jonas B. Nordström som ”Trevlig Lite Knubbig svensk Man 45 Knullade Länge.” 

Åklagare Kågström anser att den prostituerade kvinnans noteringar ska visa att ett sexuellt möte faktiskt ägt rum.

– De anteckningar som hon har gjort om den tilltalade i det här ärendet, tyder på att det har funnits en sexuell kontakt vid det här mötet, berättade Kågström för Samnytt.

Journalistiken: ”Har en grej för tjejer i träningskläder”

Av polisens utredning framgår att Nordström tog ut 2 000 kronor i kontanter, som enligt åklagaren motsvarar kvinnans prislista.

– Han tar ut de pengarna innan han ens tagit kontakt med henne, konstaterar Kågström.

Vidare har han uttryckt ett särskilt önskemål om klädsel inför mötet.

Har en grej för tjejer i träningskläder. (Tights). Spelar inte så stor roll. Men har du några sådana är det uppskattat.

Nordström har erkänt att han haft kontakt med och träffat kvinnan, men förnekar att han köpt sex. Han uppger i förhör att mötet hade ett journalistiskt syfte och att kontanterna var avsedda för eventuella bildköp. Klädönskemålet ska, enligt honom, ha syftat till att försäkra sig om att kvinnan var påklädd.

Det är oklart vilket journalistiskt syfte man kan tänkas ha av att åka till en prostituerad kvinna med kontanter, det är heller inget som TV4-profilen eller andra uppsatta på mediejätten har velat förklara utan hänvisar till källskyddet. Samtidigt uppger TV4 för Aftonbladet Jens B. Nordström är tagen ur tjänst.

Faksimil

Deltog i drevet om ”trollfabriken”

TV4:s nyhetschef Fredrick Malmberg uttrycker sitt stöd för Nordström i polisförhöret och hänvisar till redaktionens tidigare granskningar, bland annat det uppmärksammade Kalla fakta-reportaget ”Trollfabriken”, som handlade om att infiltrera Sverigedemokraterna inför EU-valet.

– Om du tittar på trollfabriken var det inte så att vi sade: ”Hej, vi är journalister, får vi komma och jobba hos er?”. I vissa lägen närmar man sig utan att säga att man är journalist, och i andra lägen säger man att man är journalist, säger nyhetschefen Malmberg till polisen.

LÄS ÄVEN: Norrlänningen Lars, 67, pekades felaktigt ut som ”SD-troll” av TV4 – ”Hur fan kan de peka ut mig”

Jens B. Nordström var den reporter inom etablissemangsmedier som mest ihärdigt pressade Sverigedemokraternas partiledare Jimmie Åkesson om rätt och fel kring den så kallade ”trollfabriken”, som TV4 påstod sig ha avslöjat genom att infiltrera partiet.

Den så kallade trollfabriken rörde sig om olika satiriska inlägg som SD:s kommunikationsavdelning uppgavs ha publicerat i sociala medier – ett arbetssätt som även andra partier har använt sig av. En granskning som Samnytt genomförde visade att TV4 hängde ut flera personer som ”SD-troll”, trots att de inte hade någon koppling till partiet utan enbart hade delat material de gillat på sociala medier.

LÄS ÄVEN: Billy, 82, pekades ut som ”SD-troll” av TV4 – ”Jag har ingen som helst jävla koppling till dem”

Se den uppmärksammade videon när den numera sexköpsåtalade TV4-profilen grillar SD-ledaren om rätt och fel:

LÄS MER: ”Knubbig” TV4-profil som ”knullade länge” åtalas för sexköp