Aktivister i Tyskland kräver nedstängning av landets tre kvarvarande kärnkraftsreaktorer. I synnerhet vill de att reaktorn Neckarwestheim 2 stängs omedelbart. Nu avgörs frågan i domstol.
Kärnkraftsreaktorn Neckarwestheim 2 i Baden-Württemberg är livsfarlig. Det hävdar tyska kärnkraftsmotståndare som vill att den stängs. Bakgrunden är larm om sprickor i ledningar för reaktorns kylvatten. Det skapar oro för reaktorns säkerhet.
Går till domstol
Två närboende till kärnkraftverket har, uppbackade av aktivisterna, vänt sig till förvaltningsdomstolen i Mannheim för att kräva att det stängs omedelbart. Aktivisterna kallar kärnreaktorn för ”skrotreaktorn”.
Motparten är Baden-Württembergs miljödepartement. Det är inte minst där som makten att eventuellt tvinga ägaren att stänga reaktorn i förtid finns.
Domstolen har, enligt Süddeutsche Zeitung, under veckan låtit de båda parterna plädera för sina respektive ståndpunkter. Domen kommer nästa vecka.
Nedlagd kärnkraft
Kärnkraftverkets ägare EnBW avfärdar aktivisternas oro. Det menar att det är säkert att fortsätta köra reaktorn i ytterligare några månader.
För reaktorn ska stängas. Det är redan beslutat. Planen var att Tysklands kvarvarande tre reaktorer, inklusive den i Neckarwestheim, skulle ha stängts redan nu vid årsskiftet, men på grund av elkrisen kommer de fortsätta köras fram till april nästa år.
I och med det försvinner ytterligare drygt 4000 megawatt elproduktion. Som jämförelse är Sveriges största kärnreaktor Oskarshamn 3 på 1400 MW.
Japansk tsunami
Om ett halvår ska Tyskland vara kärnkraftsfritt är det bestämt. Det kan jämföras med att landet hade sjutton reaktorer i drift för tolv år sedan med en sammanlagd elektrisk effekt på över 20 000 MW. Åtta av dem stängdes sommaren 2011 som politisk reaktion på den tsunami som svept in över Japan samma vår.
Den japanska tsunamikatastrofen ledde till härdsmälta i tre reaktorer vid kärnkraftverket Fukushima. Ingen omkom i själva kärnkraftsolyckan, men kopplingen till tusentals döda och den förödelse naturkatastrofen ställde till med underblåste kärnkraftsmotståndet i Tyskland.
Ytterligare sex tyska kärnkraftsreaktorer har stängts sedan 2011. Tre av dem, med en sammanlagd effekt på över 4000 MW, vid förra årsskiftet.
Återstartad kolkraft
Planen har varit att ersätta den tyska kärnkraften med förnybara energikällor i en så kallad ”grön omställning”. Men realiteten ser annorlunda ut. Under året har stängda tyska kolkraftverk återstartats för att klara elförsörjningen.
LÄS ÄVEN: Greenpeace: ”Nödvändigt” återstarta kolkraftverk
En titt på statistiken för november månad i år visar att den gröna vågens främsta hopp, vindkraften, visserligen stod för mer än en fjärdedel av Tysklands elproduktion för hela månaden. Men kol, naturgas och andra ”konventionella” energislag stod fortfarande för mer än 40 procent. Det är de som täcker upp när kärnkraften försvinner.

Dessutom är vindkraften liksom i andra länder oberäknelig. I söndags var det kallt och vindstilla i Tyskland, och då låg den landbaserade vindkraftsproduktionen på endast 2,5 procent av den totala installerade effekten – eller 2,6 procent av Tysklands elproduktion.
LÄS ÄVEN: Brunkol till undsättning efter nedläggningen av kärnkraft





