Fyra av tio svenskar säger nej till att sänka straffbarhetsåldern för de grövsta brotten, däribland mord. Motståndet är särskilt starkt bland vänsterväljare och kvinnor. Enligt dagens regler kan den som är under 15 år inte dömas till något som helst straff, vare sig fängelse eller ungdomsvård – även om brottet gäller exempelvis ett beställningsmord åt den organiserade brottsligheten.

Regeringens förslag om att göra det möjligt att döma även 13- och 14-åringar till fängelse för allvarliga brott som mord, mordförsök och grov våldtäkt splittrar opinionen. En mätning från Verian på uppdrag av SVT visar att 42 procent är positiva medan 41 procent är negativa.

Att vara negativ till förslaget betyder i praktiken att man vill behålla nuvarande ordning. I dag är straffbarhetsåldern 15 år. Den som är yngre än så kan inte åtalas eller dömas i domstol, oavsett hur grovt brottet är.

LÄS ÄVEN: Granat gömdes i barnvagn – barnsoldaten ”straffas” med ungdomsvård och 14-årige anstiftaren slipper straff

Påföljder som fängelse eller sluten ungdomsvård är alltså uteslutna. I stället hanteras ärendena av socialtjänsten enligt LVU eller andra vårdinsatser. Det innebär att en 14-åring som begår ett kontraktsmord på uppdrag av organiserad brottslighet inte får något straff i rättslig mening.

Tydliga parti- och könsskillnader

Skillnaderna i undersökningen blir betydligt större när man ser till partisympatier. Bland väljare som stödjer Tidöpartierna är tre av fyra positiva till en sänkning.

Bland dem som röstar på de rödgröna oppositionspartier är situationen den omvända. Där är det en klar majoritet som motsätter sig straff för unga mördare.

– Förslaget om sänkt straffbarhetsålder är en polariserande fråga som delar väljarkåren. Medan motståndet är stort bland oppositionens väljare finns det ett brett stöd bland de som röstar på Tidöpartierna, säger Per Söderpalm, opinionsansvarig på Verian.

LÄS ÄVEN: Aktiviståklagare i uppror – vägrar åtala 13-åriga gängmördare

Ser man till enskilda partier är stödet starkast bland Sverigedemokraternas sympatisörer, där 88 procent tycker att det är ett bra förslag. I andra änden finns Vänsterpartiets väljare, där närmare nio av tio anser att det är ett dåligt förslag att låsa in unga mördare.

Mätningen visar också en tydlig könsuppdelning. Bland männen är 52 procent positiva till att göra det möjligt att döma även 13- och 14-åringar till fängelse för de grövsta våldsbrotten. Bland kvinnorna är motsvarande andel 32 procent.

Så gjordes mätningen

Undersökningen bygger på intervjuer med drygt 1 000 personer i Sifo-panelen, som rekryteras via slumpmässiga riksrepresentativa urval och omfattar omkring 85 000 deltagare i åldrarna 18–84 år.

Frågan som ställdes var: ”Det finns ett förslag att sänka straffbarhetsåldern i Sverige från 15 år till 13 år för vissa allvarliga brott. Hur ställer du dig till detta förslag?”

Mätningen genomfördes 26–28 januari 2026.

Fotnot:

Efter publicering har Verians client director Sonja von Lochow kontaktat Samnytt med invändningar mot vår rubriksättning och bett att få nedanstående kommentar publicerad i anslutning till artikeln om vi inte ändrar rubriken:

Verian vill klargöra att undersökningen inte har ställt någon fråga om att ”unga mördare ska slippa straff”. Resultaten bygger på frågan: ”Det finns ett förslag att sänka straffbarhetsåldern i Sverige från 15 år till 13 år för vissa allvarliga brott. Hur ställer du dig till detta förslag?”

Samnytt har argumenterat för att rubriken är korrekt – mord är ett av de brott som 4 av 10 svarande de facto menar inte heller i fortsättningen bör vara straffbart om gärningspersonen är under 15 år. ”Barnsoldater” som utför mord mot betalning åt den organiserade brottsligheten har också varit framträdande i den politiska debatt som lett fram till det ifrågavarande lagförslaget om sänkt straffbarhetsålder.

Vi har därför beslutat att inte ändra rubriken. Vi har också i svar till Verians klargörande om att man inte ställt frågan på det sättet, påtalat att svaren kanske hade blivit annorlunda om man gjort det i stället för att linda in det.