Under 2022 har flera kyrkor på norra Gotland utsatts för systematisk skadegörelse och nu stänger man ned flera av kyrkorna.
Senast i helgen vandaliserades Bro kyrka där någon hade roat sig med att tömma flera pulverbrandsläckare och pulvret låg tjockt i stora delar av kyrkan. Saneringsarbetet väntas bli omfattande och tidsödande då det rör sig om en medeltida byggnad som kräver extra försiktighet.
LÄS ÄVEN: Polisen vägrar visa film på mystisk blixt som brände ned kyrka
“Jag sitter i Bro kyrka och gråter”, skickade kyrkoherde Martina Åkeson Wollbo i ett meddelande till sina kollegor på måndagsmorgonen.
I Lärbo kyrka hade någon under helgen eldat och Tingstäde och Lummelunda har blivit utsatta för upprepad skadegörelse. Bara i år har ett 30-tal incidenter polisanmälts och en bevakningsfirma har anlitats i ett försök att stoppa skadegörelsen.
LÄS ÄVEN: Kyrka totalförstörd i brand – utreds som mordbrand
Missa inte vårt PLUS-innehåll!
Efter helgens skadegörelse beslutade Svenska kyrkan att hålla alla kyrkor på norra Gotland stängda under måndagen. Sedan tidigare har 25 kyrkor tvingats stänga.