Fler än 200 stridsflygplan deltog i den israeliska attacken mot Iran natten till fredagen. Och en video som sprids i sociala medier uppges visa hur ett israeliskt stridsflygplan lufftankas över östra Syrien, medan det är på väg tillbaka till Israel.
I Isfahan-provinsen söder om Irans huvudstad Teheran ligger Irans största kända urananrikningsanläggning.
Natten till fredagen var den ett av flera mål som bombades i ett omfattande israeliskt luftanfall.
Israelisk lufftankning
Avståndet från den närmsta flygbasen i norra Israel till urananrikningsanläggningen i Isfahan är mer än 150 mil. Det är i överkant för hur långt bestyckade F-16-plan, vilka utgör huvuddelen av Israels flygvapenarsenal, kan flyga.
Nu sprids ett videoklipp i sociala medier som tycks avslöja hur den israeliska räden trots det kunde genomföras: Med hjälp av lufftankning av de israeliska planen.
Missa inte vårt PLUS-innehåll!
LÄS ÄVEN: Israel bombar Irans kärnvapenprogram: “Kommer pågå så många dagar som krävs”
Videoklippet uppges vara filmat över Dayr az-Zawr-provinsen i östra Syrien. Och den visar hur ett F-16-plan lufttankas av ett israeliskt Boeing 707-flygplan.
Israel har enligt officiell data sju sådana flygplan som kan användas till lufttankning.
Omfattande drönarattack
Enligt Israels flygvapen deltog fler än 200 stridsflygplan i den nattliga räden mot ett drygt 100-tal olika mål. Det innebär att nästan samtliga stridsplan som Israel har deltog i den.
Men det var inte enbart stridsplan som lyfte från israeliska flygbaser som deltog i attacken. Även ett stort antal drönare deltog.

Källor uppger för bland annat Euronews och Times of Israel att den israeliska säkerhetstjänsten Mossad lyckats bygga upp en hemlig drönarbas nära landets huvudstad Teheran.
Under natten, strax innan den israeliska lufträden, lyfte ett stort antal drönare från basen och angrep luftvärnssystem liksom missilavfyrningsramper runt om i landet, för att slå ut Irans möjligheter att svara på attacken.
Attacken innebar att de israeliska stridsplanen kunde operera med luftherravälde i iranskt luftrum, utan större risk för att bli beskjutna av luftvärnsrobotar.
Överbefälhavaren död
Utöver militära mål angreps även Irans militära ledning. Överbefälhavaren Hossein Salami, generalstabschefen Mohammad Bagheri och chefen för landets missilstyrkor Amir Ali Hajizadeh var några av dem som dödades.
Även Ali Shamkhani, rådgivare till landets högste ledare Ali Khamenei, dödades, liksom ett flertal kärnteknikforskare.

Iran har svarat med att skicka drönare mot Israel, men det finns inga rapporter om att dessa ska ha vållat några större skador. Det florerar påståenden om att de flesta av dem skjutits ned över Jordanien eller Israel.
De israeliska attackerna mot Iran har fortsatt under fredagen. “Vi hade inget annat val”, motiverar Israels flygvapen sin attack där Iran pekas ut som ett globalt hot.
– Vår närvaro i västra Iran är avgörande. Varje avfyrningsramp vi attackerar räddar liv i Israel, menar Israels flygvapenchef Tomer Bar medan attackerna fortsätter.
KOMMENTARSREGLER
Kommentarer förhandsgranskas inte av Samnytt och är inte redaktionellt material. Du är själv juridiskt ansvarig för det du skriver i kommentarsfältet.
Den som inte följer våra kommentarsregler riskerar att bli blockerad och få sina kommentarer raderade.