Stöd Samnytt med en donation så vi kan fortsätta att utmana gammelmedia! Klicka här för mer info.
Oppositionen måste bjudas in till mötet med IT-jättarna
Swisha ditt stöd till: 123 083 3350
Insamlat i MARS: 1 procent.
Inrikes
16 december 2019
kl. 10.44
35783
35772
0
11
Samhällsnytt har tagit del av ett videoklipp som visar hur ett gäng invandrare förnedrar en svensk pojke genom att misshandla och urinera på honom samtidigt som de filmar händelsen.
I videoklippet som laddes upp på internet av en person med namnet ”Lamin” syns och hörs det hur minst två gärningsmän omringar pojken samtidigt som de både slår, sparkar och tvingar honom att öppna munnen för att ta emot urin:
– Käften.
– Horunge mannen.
– Mammaknullare.
– Låt mig pissa på han.
– Varför får jag inte mina pengar?
– [Börjar urinera] Öppna munnen, öppna munnen, öppna munnen.
[Skrattar]
– Mammakn…
– Gå ned.
LÄS ÄVEN: VIDEO: Svensk förnedras och misshandlas av invandrargäng – tvingas stoppa pistol i munnen
Invandrarna filmade övergreppet som kan ses nedan. Det är oklart när och var detta inträffade samt vilka omständigheter som förelåg.
Enligt uppgifter till Samhällsnytt ska händelsen ha utspelat sig i Stockholm.
Ett nytt brottsbeskrivande ord har myntats i Danmark och sprider sig nu i Skandinavien. Det är ’dominanskriminalitet’ och rör sådant våld som framför allt invandrare begår mot danskar. Våldet beskrivs vara grovt, hänsynslöst, ofta oprovocerat och vanligt förekommande i vardagen.
LÄS ÄVEN: Nytt brottsbegrepp etableras i Danmark: ”dominanskriminalitet”
I Norge visar sig denna typ av kriminalitet extra tydligt i vissa rättegångar. En försvarsadvokat har exempelvis ställt följande fråga till ett norskt brottsoffer:
– Varför gav du honom inte vad han bad om?
Det framgår även av tidningen Document.no att det råder en sorts tabu i norska domstolar när det gäller att beröra dominans som en del av motivet i brottsligheten. Detta trots att dominera brottsoffret är vad som i hög grad kännetecknar brotten.
Vet du mer om händelsen? Mejla reportern: [email protected]
Författare av texten
Kommentarer förhandsgranskas inte av Samhällsnytt och är inte redaktionellt material. Du är själv juridiskt ansvarig för det du skriver i kommentarsfältet.
42 minuter
VIDEO: Här skjuter polisen terroristen i Vetlanda
2 timmar
JUST NU: Misstänkt TERRORDÅD i Vetlanda – ÅTTA skadade
3 timmar
Vem är Hanna Linderstål?
4 timmar
PROGNOS: ”Grön” industri kommer att sluka ALL el
5 timmar
Tommi ville ha mobil – skar av halsen på sin vän
’Apatiskt flyktingbarn’ till journalisten Tamas: ”Du är en skam för svenska folket!”
2097
EXKLUSIVT: Ekeroth möter en av västvärldens mest förföljda medborgarjournalister – Tommy Robinson
2082
’Lugna gatan’ kostar skattebetalarna tiotals miljoner per år – försörjer livsstilskriminella
922
Boende måste skydda sig med taggtråd – grannarna förstör, stjäl och hotar
1449
Filmreportage: Tryggheten som försvann
1944