Dagerlind: Svenskarna behöver hata mer – inte mindre
Swisha ditt stöd till: 123 083 3350
Insamlat i AUGUSTI: 18 procent
Plus
4 juli 2022
kl. 14.00
0
Sverige borde inte gå med i Nato. Det tycker i alla fall inte bagaren Clas Möllerström, som driver Konditori Siesta i Visby. Inför politikerveckan i Almedalen har han ställt ut en affisch utanför konditoriet där han marknadsför ”Natotårtan” med en bild på en atombombsexplosion.– Det är ett politiskt budskap, säger han till Samnytt.– Hallå, bagarn! svarar en man i telefonen.
I snart 33 års tid har 69-årige Clas Möllerström drivit Konditori Siesta vid Österport i Visby. Ett bland Visbyborna populärt café och konditori.
När politikerveckan i Almedalen invigdes igår ställde han ut en affisch i en ”gatupratare” utanför konditoriet där han marknadsför ”Natotårtan”.
”Beställ här, hämta på domedagen”, står att läsa på affischen som illustreras med en atombombsexplosion.
Men vi som hoppats på ett välsmakande bakverk i mörkblåa Natonyanser hoppas förgäves.
– Det är ett politiskt budskap. Om du läser texten så förstår du kanske vad jag antyder? säger Clas Möllerström till Samnytt.
Är det en riktig tårta man kan beställa, eller bara ett politiskt budskap?
– På domedagen är det väl ingen som äter tårta?
Möllerström berättar att intresset för ”Natotårtan” är stort.
– Det har varit enormt tryck och var och varannan fotograferar skylten, säger han.
Clas Möllerström tycker att Sverige gör fel som försöker gå med i den USA-dominerade militäralliansen.
– Jag tycker att man har kört över svenska folket och att man kanske ska prata med folket också. Det är mitt budskap. Jag är klar motståndare till kärnvapen och det är det jag vill att folk ska börja prata lite mer om, säger han.
Är du motståndare till Nato då också, med eller utan kärnvapen?
– Jag är emot vapen överhuvudtaget. Det går inte att stånga sig blodig mot en vägg, men kärnvapen kan vi klara oss utan.
Hur tänker du kring dem som tycker att Ryssland är ett extra stort hot mot just Gotland?
– Jag tycker inte att de är något hot överhuvudtaget. Det är klart att det inte går att försvara det de gör, men de gör precis samma sak som USA alltid gjort. Vad är det för skillnad?
Clas Möllerström berättar att han inte är politiskt aktiv, men att han är samhällsintresserad och hoppas att folk ”tar åt sig” av hans budskap om ”Natotårtan”.
Författare av texten
Kommentarer förhandsgranskas inte av Samhällsnytt och är inte redaktionellt material. Du är själv juridiskt ansvarig för det du skriver i kommentarsfältet.
7 timmar
SD-förslag: Samhällstjänst för unga ska ge lägre status i kriminella gäng
Åkesson: Asylinvandringen kostar 130 miljarder årligen
8 timmar
Ikea-möbler fortsätter säljas i Ryssland – trots möbeljättens exit
9 timmar
Släpade hund efter bilen – hovrätten mildrar påföljd till böter
10 timmar
Klimatextremister återupptar sabotage – blockerar rusningstrafik i Stockholm
11 timmar
Så stora är partierna i gruppen ’övriga partier’
12 timmar
M: Sossarna snodde vårt elförslag
13 timmar
Magdalena Andersson lovar betala tillbaka 60 miljarder av elvinsten
Elpriset slår i taket i Baltikum
14 timmar
Elbristen: Företag avvecklar produktionen – 40 varslas