En 17-årig pojke sköts på måndagskvällen i närheten av en skola i Ronna i Södertälje. Kort efter skjutningen grep polisen två 14-åriga flickor, som misstänks ha olika roller i det misstänkta mordförsöket.
Larmet om skottlossningen kom vid 19.30-tiden. Enligt uppgifter till Expressen träffades den 17-årige pojken i magen och fördes med ambulans till sjukhus. På tisdagsmorgonen meddelade polisen att hans skador inte är livshotande.
De två tonårsflickorna greps kort efter skjutningen. Den ena misstänks för försök till mord, medan den andra misstänks för medhjälp till försök till mord.
Missa inte vårt PLUS-innehåll!
Polisen kunde senare gripa ytterligare en person som är över 18 år. Gripandet kom efter att utredarna bland annat arbetat med teknisk undersökning av brottsplatsen, gått igenom kameramaterial och samlat in uppgifter från vittnen.
LÄS ÄVEN: Tjejgäng kidnappade, torterade och förnedrade flicka i Stockholm
Under tisdagsmorgonen var polisens arbete på själva brottsplatsen avslutat och avspärrningarna hade tagits bort. Utredningen fortsätter samtidigt för att klarlägga händelseförloppet och de misstänktas roller.
Justitieministern: ”Vi är inte framme”
Justitieminister Gunnar Strömmer (M) beskriver skjutningen som mycket allvarlig och pekar på att det återstår att klarlägga om händelsen har koppling till den kriminella miljön.
LÄS ÄVEN: Tonårstjejer kastade handgranater i bostadsområden: ”Walla, vi kastade”
– Visar det sig att det här är gängrelaterat är det en påminnelse om att det inte finns något utrymme för samhället att backa tillbaka i kampen mot gängen, säger säger Strömmer till TT och fortsätter:
– Det råder ingen tvekan om att vi har varit framgångsrika sedan 2022 i kampen, skjutningarna har gått ner med 80 procent, och det betyder att vi är på rätt väg. Men vi är inte framme. Under ytan bubblar en avsikt att begå nya våldsdåd.
LÄS ÄVEN: Gängkälla om polisens arbete: ”Ingen känner sig säker – svårare att begå brott”
Skjutningen i Södertälje sker samtidigt som polis och myndigheter uppmärksammat att mycket unga personer allt oftare förekommer i samband med grova våldsbrott.

Unga flickor i kriminella miljöer
Under senare tid har även flickor i tidiga tonåren uppmärksammats i flera utredningar om skjutningar och andra grova brott. Bland annat har en 15-årig flicka häktats misstänkt för två mord under våren – ett där en tonåring sköts ihjäl i Vårby söder om Stockholm den 23 mars och ytterligare ett där en 15-årig pojke dödades i Malmö några dagar senare.
SE VIDEO: Tjejgäng angriper polispatrull – ”Fucking efterblivna”
De fallen har enligt tidigare rapportering kopplingar till Älvsjö i södra Stockholm. Polisen har där varnat för att kriminella nätverk rekryterar allt yngre personer, däribland flickor. Kommunpolisen Martin Hedman har tidigare beskrivit utvecklingen i området för DN.
– Vi ser ett kluster med unga tjejer, i 14-15-årsåldern, sa han.
En förklaring är att minderåriga i vissa fall kan undgå straffrättsliga påföljder och samtidigt vara svårare för polisen att upptäcka och följa.






