För några dagar sen gick Malmö stad ut med nyheten att man delfinansierar vidareutvecklingen av en språkapp riktad till nyanlända migranter. Då en diskussion uppstod på Twitter varifrån pengarna kommer i en kommun som är beroende av utjämningssystemet för att överleva svarade staden med en informationsfilm.
“Hur har ni råd med detta? Våra utjämningsbidrag som bekostar?”, frågade en Twitteranvändare.
Hej! Syftet med utjämningssystemet är att alla kommuninvånare i Sveriges kommuner ska kunna få en likvärdig kommunal service oberoende av medborgarnas inkomstförutsättningar och oavsett var du bor. Mvh, Joel pic.twitter.com/xvI9zhUeiv
— Malmö stad (@malmostad) 5 december 2018
I filmen, vars produktionskostnad är okänd, konstaterar man bland annat att “kommuner har väldigt olika förutsättningar” för att tillhandahålla kommunal service till sina invånare.
Vidare listar man orsakerna till att just Malmö – landets tredje största stad – får pengar från utjämningssystemet: låg skattekraft, hög andel studerande och arbetslösa, många som jobbpendlar till och från Malmö och inte betalar skatt där, stor andel unga som behöver barnomsorg och skola samt att staden är tätbefolkad med många arbetsplatser och ett stort behov av infrastruktur.
Många reagerade på filmen:
Ni är Sveriges tredje största kommun. Ni borde BIDRA till utjämningssystemet. Ni borde vara med och hjälpa mindre kommuner som inte har tillgång till samma humankapital som STHML/GBG/MALMÖ. Men just nu roffar ni åt er från dessa mindre bemedlade kommuner.
— unorderedthoughts (@unorderedthoug1) 10 december 2018
känns synnerligen ologiskt att Sveriges 3:e stad, med den proximitet till CPH behöver bidrag från övriga landet för att få ekonomin att gå ihop. eller har jag missat något? vanskötsel är bara förnamnet.
— Lee Eriksson (@LeeEriksson) 10 december 2018
Solna är också tätbefolkat, utan att ha ekonomiska problem. Att missköta en kommuns ekonomi under så pass lång tid är inkompetens. Fråga istället VARFÖR ni har så hög arbetslöshet och så höga kostnader. Ändra politiken istället för att ligga andra kommuner till last
— Marcus Ahlin (@adrenahlin) 10 december 2018