Bilbränder har de senaste dagarna hört till vanligheterna på flera platser runt om i landet. På söndagsnatten var det Sörmlands tur att drabbas.
Vid midnatt fick räddningstjänsten ett larm om två pågående bilbränder på en parkering i Nyfors, Eskilstuna. Det rapporterar SVT.
Ytterligare ett fordon skulle ha skadats av den närliggande elden.
LÄS ÄVEN: S-pamp skyllde bilbränder på ‘tristess’ – kritiker polisanmäls
Maskerade gärningsmän
Polisen uppger att inringare hade sett maskerade ungdomar lämna platsen strax efter att bilarna börjat brinna. Men ingen misstänkt gärningsman kunde gripas.
Missa inte vårt PLUS-innehåll!
Senare under natten anlades ytterligare en bilbrand i Sörmland. Denna gång på en parkering på Oppundavägen i Katrineholm.
Enligt polisen var det ett flertal ungdomar som redan tidigare på kvällen försökt tända eld på bilar där. Inte heller för den bilbranden har någon kunnat gripas.