90-årige Bo Lundgren blev i september överfallen och rånad av två män utanför sin lägenhet i Liljeholmen i Stockholm. Förra veckan väcktes åtal mot två män, den ena från Iran och den andra från Afghanistan. Nu berättar Bo Lundgren för Samnytt om hur han gjorde motstånd mot rånarna.
– Jag har jobbat som idrottsofficer med närstrid som specialitet, så det satt i, säger han.

Det är den 19 september i år som Bo Lundgren promenerar till en bankomat i Liljeholmen för att ta ut kontanter.

– Jag hade fått ett nytt Visa-kort och tänkte aktivera det. Jag gick till bankomaten och tog ut femhundra kronor för att få igång kortet, förklarar han.

På väg tillbaka besöker han Pressbyrån och köper en lott. Han har ingen brådska hem.

– Det var en fin dag, så jag satte mig och vilade mig, berättar han.

Är förföljd

Något som Bo däremot inte vet om är att han är förföljd. Två män har sett honom ta ut pengar vid bankomaten, och följer efter på avstånd. De väntar på en chans att slå till mot sitt intet ont anandes offer.

Den ene rånaren ser Bo Lundgren ta ut pengar. Foto: Polisen

Det är inte förrän Bo går in i sin trappuppgång hemma som han upptäcker de två männen som förföljer honom. Den ene av dem visar upp en polisbricka för att utge sig för att vara polis, något som den 90-årige mannen inte låter sig luras av.

– Jag är gammal militär och har varit med om lite olika grejer på olika ställen. Jag såg direkt att de var lite misstänkta när de kom fram, så jag reste på mig och gick emot dem. “Gå ut härifrån”, sade jag. Då hoppade han på mig direkt och då började vi brottas litegrand, berättar Bo.

Foto: Polisen

– Sedan minns jag inte så mycket. Den andra killen hoppade också på och slog till mig så jag ramlade och slog i backen. Det hade kunnat gå mer illa om jag slagit i huvudet. Sedan när jag låg ner så tog de min plånbok.

“Nu har jag kommit igång”

Bo Lundgren vet att polisens tips är att inte göra motstånd, utan lämna ifrån sig alla värdesaker när man blir rånad. Men det var inget han hade lust att göra.

– Jag har jobbat som idrottsofficer med närstrid som specialitet, så det satt i. Jag ville inte lämna ifrån mig grejerna frivilligt. Det satt i ryggmärgen på något sätt, säger han och beskriver rånarna:

– De kunde inte så mycket svenska. Den ena var från Afghanistan och den andra från Iran, så de sade inget till mig. Jag såg inte så mycket av dem i hissen. Det var mörka ansikten och de var mörkklädda.

Han blir rejält blåslagen vid rånet, men har nu kommit igång och rör på sig igen.

– De första veckorna hade jag ont och kunde inte röra mig så mycket, men nu har jag kommit igång och försöker träna upp mig. Jag går ut en timme varje dag och håller igång, berättar Bo.

Uppdrag i Gaza

För rånet som Bo Lundgren råkade ut för är inte det värsta han upplevt i sitt liv. Han berättar om hur han under 60-talet gjorde FN-tjänst. Bland annat i ett nu högaktuellt område.

– Jag var i Kongo och Gaza. Då såg man mycket värre saker. Jag var i Gaza först, sedan blev vi flyttade när inbördeskriget började i Kongo 1960. Hela bataljonen flyttades direkt från Gaza till Kongo. Belgarna flydde och det hände grejer, säger den 90-årige veteranen.

Svenska FN-soldater flyttas från Gaza till Kongo sommaren 1960. Foto: Försvarsmakten

– Då träffade jag Dag Hammarskjöld. Han kom ner där. Han var en tuff gosse. Det var kul att träffa honom. När jag kom dit ner blev jag underrättelseofficer. En ung officer på 27 år och jag var med på middagar och så. Jag hälsade på och pratade med honom, men han träffade ju mest de höga officerarna.

Och minnena från utlandsuppdragen har han kvar.

– Man blev lite avtrubbad, säger han eftertänksamt.

Efter det militära arbetar Bo Lundgren i många år som idrottslärare på Nacka gymnasium.

Åtalas

Nu åtalas alltså de två män som rånade Bo Lundgren den 19 september. De båda männen åtalas dessutom för att ha rånat ytterligare två pensionärer, samt för en grov stöld mot en fjärde pensionär.

Den ene av de åtalade är 43-årige iraniern Hassan Shavali. Han har uppehållit sig i Sverige sedan åtminstone 2002 under minst två olika identiteter och har begått ett flertal stölder och andra brott.

Den andre rånaren är 23-årige Morteza Hazar från Afghanistan som kom till Sverige som en ensamkommande migrant i samband med migrantkrisen. Även han är dömd för upprepad brottslighet i Sverige.

Ingen av de båda männen är svensk medborgare, och åklagaren har därför yrkat att båda två utvisas från Sverige.