Faksimil Twitter
I en skjutning i Farsta centrum i södra Stockholm på lördagskvällen sköts en pojke i 15-årsåldern ihjäl och tre personer skottskadades, bland annat ytterligare en pojke i samma ålder och en äldre kvinna.
Det var strax efter kl 18 som skottlossningen bröt ut i Farsta centrum. Enligt polisen påträffades två skottskadade i närheten av tunnelbanestationen, en vid kyrkan och ytterligare en person en bit bort.
En av pojkarna i 15-årsåldern avled på plats medan den andra i samma ålder fördes till sjukhus tillsammans med en man i 45-årsåldern samt en kvinna i 65-årsåldern.
Ifall även mannen, som blev allvarligt skadad, och kvinnan var måltavlor för skytten är i dagsläget okänt.
Efter en biljakt på E4:an greps två män ungefär en timme senare. De två männen i 20-årsåldern anhölls sedermera misstänkta för mordet.
Stora delar av händelsen ska ha fastnat på övervakningskameror och under kvällen och natten genomförde polisen flera husrannsakningar.
Inom loppet av ett dygn har sammanlagt sju personer skjutits i Storstockholm.
På åtta år lyckades Socialdemokraterna göra Sverige till en kopia av ett arabland med afghanska och afrikanska inslag.
— Cicerom (@milancicom) June 10, 2023
Videon är från Farsta🤬 pic.twitter.com/PpHmTuUOpm
#sweden#shooting#stockholm#farsta#svpol#svpolitikpic.twitter.com/FZj2ZIrMGD
— Pierre Jönsson Ågren 🇸🇪 (@PierreJ_A) June 10, 2023
#Update: Just in – Other video footage showing you a medical helicopter being called in to airlift people who were shot at the #Farsta area center of #Stockholm, #Sweden, after gunmen with an kalashnikov rifle shot at multiple people resulting in at least 1 dead 3 injured. pic.twitter.com/6ezSsTLuHx
— Sotiri Dimpinoudis (@sotiridi) June 10, 2023