På torsdagen infördes skyddsstopp på en förskola i Göteborg och alla barnen fick åka hem. Anledningen är “ett föräldradrev med tydliga hot mot personalen”. Situationen bedömdes vara så pass allvarlig att väktare sattes in.

Förskolan stängdes akut efter att huvudskyddsombuden från Sveriges lärare och Kommunal beslutade om skyddsstopp. I ett meddelande till föräldrarna skrev rektorn att barnen måste hämtas och att nedstängningen beror på att personalen upplever sin arbetsmiljö som osäker och att man utreder om skolan utsatts för otillåten påverkan.

Enligt Andrea Meiling, ordförande för Sveriges Lärare i Västsverige, har ett drev från upprörda föräldrar pågått ett tag men under den senaste tiden eskalerat till direkta hot.

– Det är hot om att de ska ge sig på lärare om det händer deras barn någonting, det är helt absurt, säger hon till DN.

– När hela personalgruppen blir så rädd att de sjukskriver sig för att de inte vågar gå till sin arbetsplats, då är man tvungen att göra någonting, säger hon till GP.

Åsikter om skolverksamheten

De verbala hoten ska ha handlat om åsikter om hur förskolan ska styras och vem som ska få gå där.

Nyligen gjordes en JO-anmälan mot samma förskola där det bland annat påstås att förskolan brister i sitt tillsynsansvar och att kränkningsanmälningar är bristfälliga och felaktiga.