Situationen i Storbritannien med britterna som fått nog av illegal invandring och dess mångfacetterade flora av negativa konsekvenser fortsätter att generera omfattande protester. Under den gångna helgen hölls demonstrationer på flera håll i landet.

Nya sammandrabbningar utbröt vid anti-invandringsprotester runt om i Storbritannien på lördagen vilket ledde till flera gripanden. Parallellt ökar spänningarna mellan demonstranter och så kallade antirasistiska grupper.

I Manchester möttes en demonstration organiserad av den nationalistiska gruppen Britain First av motstånd från motdemonstranter vilket resulterade i sammandrabbningar innan polisen ingrep.

– Skicka tillbaka dem, släpp inte in dem – bara hindra dem från att komma in, vi har hotell fulla av invandrare och vi har våra egna hemlösa på gatorna som tigger om mat men ingenstans att bo, sa den 66-årige demonstranten Brendan O’Reilly.

LÄS ÄVEN: Brittiska folket har fått nog av invandring och islam

– Jag vill inte se människor fulla av hat på Manchesters gator. Vill de att alla ska åka tillbaka eller är det bara människor med brun hy, sa motdemonstranten Judy, en pensionerad sjuksköterska.

I London inträffade liknande konfrontationer utanför ett hotell som inhyser asylsökande. Metropolitan Police rapporterade nio gripanden.

De senaste veckorna har det skett upprepade sammandrabbningar, särskilt i Epping i nordöstra London, vilket belyser växande splittringar kring immigrationspolitiken.

LÄS ÄVEN: Asylsökande attackerar flickor – mörkläggs av myndigheter