tiggare uppsala

Carl Ridderstråle, CC BY-SA 4.0

Inrikes

Fyra häktade för människohandel i organiserad tiggerihärva

Publicerad 4/10/2019
Annons

Tre män och en kvinna, samtliga med tolkbehov på rumänska, greps i fredags och häktades i helgen vid Jönköpings tingsrätt. Kvartetten är på sannolika skäl misstänkt för människohandel och människoexploatering i samband med organiserat tiggeri i bland annat Värnamo.

Målet hanteras av åklagare Ulrika Bentelius Egelrud, vid Riksenheten mot internationell och organiserad brottslighet. Hon uppger att brottsutredningen är i ett tidigt skede och vill med hänvisning till förundersökningssekretess inte uppge hur många personer ligan tvingat till Sverige från Rumänien för att tigga.

Enligt de rättshandlingar som Samhällsnytt tagit del av är det en 32-årig man, en 48-årig man, en 36-årig man och en 36-årig kvinna. Två av männen har samma efternamn. Ingen av de fyra har någon känd adress i Sverige.

Mats Dagerlind
Annons
Senaste nytt
Populärt just nu
338Lämnade in upphittad 500-lapp – får 14 000 i böter i stället för hittelön
Annons