Den årliga musikfestivalen Brännbollsyran i Umeå som funnits sedan 1975 har inför sommarens upplaga bokat in den gängkopplade rapartisten Yasin med invandrarbakgrund från Somalia. SD var det enda partiet som ville pressa evenemanget att avboka gangsterrappare men övriga partier ville inte lägga sig i. Nu framkommer uppgifter att polisen ska ha avstyrt mordplaner mot artisten som skulle äga rum under folkfesten i den västerbottniska staden.
På fredagskvällen ska den välkände gangsterrapparen Yasin Mahamoud – mer känd under artistnamnet Yasin och ofta spelad samt prisad i statsradion – uppträda på Brännbollsyran.
LÄS ÄVEN: Gängkriminelle rapparen Yasin blir ”Årets artist”
Rapartisten har under många år varit kopplad till gängkriminalitet i Rinkeby, specifikt till nätverket Shottaz, där han tidigare haft en framträdande roll. Yasin Mahamoud har, i samband med sin koppling till gängmiljön, dömts till fängelse för förberedelse till människorov och grovt vapenbrott.
LÄS ÄVEN: SVT marknadsför gangstern Yasin: Han har ändrat sig – är nu “pappafeminist”
Trots att Umeå kommun anser att bokningen av gangsterrapparen motverkar deras arbete mot gängbildning, har de valt att inte lägga sig i artistbokningarna. Istället för att vidta ytterligare åtgärder har de omfördelat marknadsföringsbudgeten till att förstärka säkerhetsarbetet.
Missa inte vårt PLUS-innehåll!

Samtidigt rapporterar Aftonbladet att de tagit del av uppgifter om ett morduppdrag som polisen fått kännedom om inför kvällens konsert på Brännbollsyran. Polisen har gripit två unga personer i en bostad, misstänkta för att ha åtagit sig att genomföra mordet på artisten.
LÄS ÄVEN: SR-hyllade Yasin och Haval döms för förnedringsrånet mot känd artist
Enligt uppgifterna ska polisen ha fått kännedom om mordplanerna genom information som hittats i en beslagtagen telefon, där planeringen fanns tillgänglig. Däremot är det ännu oklart vem som ligger bakom morduppdraget.
På frågan om polisen kan garantera säkerheten inför kvällens spelning är svaret ja. Fredrik Jeppsson, lokalpolisområdeschef vid Umeåpolisen, uppger att Polismyndigheten känner sig trygga med de åtgärder som har vidtagits.
– Däremot kommer jag aldrig kunna stå och garantera att ingenting kan hända. Det är 15 000 människor på en liten yta. Så några garantier kommer du inte få från mig och inte från Polismyndigheten heller, säger Fredrik Jeppsson till Aftonbladet.
Senare på fredagseftermiddagen meddelades att Yasins konsert ställs in med anledning av de mordplaner som riktats mot honom.
SD ville stoppa
Tidigare i vår föreslog Sverigedemokraterna att kommunen skulle ställa ett ultimatum till arrangören av Brännbollsyran om att avboka artisten. Förslaget fick dock inget stöd från övriga partier i kommunfullmäktige. SD menade att kommunalt stöd inte bör ges till festivaler som bokar den här typen av artister.
– Jag tycker inte kommunen ska medverka till att glorifiera narkotika, våld och gängkriminalitet, säger Lars Forsgren (SD), gruppledare till SVT.
LÄS MER: Endast SD vill att kommunen pressar Brännbollsyranatt avboka gängkopplade Yasin
KOMMENTARSREGLER
Kommentarer förhandsgranskas inte av Samnytt och är inte redaktionellt material. Du är själv juridiskt ansvarig för det du skriver i kommentarsfältet.
Den som inte följer våra kommentarsregler riskerar att bli blockerad och få sina kommentarer raderade.