I den engelska staden Rotherham har invånarna nu fått en ny borgmästare, sedan Labourpolitikern Sheila Cowen lämnat sitt uppdrag. Hennes hijabklädda partikamrat Rukhsana Ismail tar nu över rollen.
Den 16 maj utsågs Labourpolitikern och dåvarande viceborgmästaren Rukhsana Ismail till ny borgmästare vid Rotherhams kommunfullmäktige. Därmed blir hon kommunens högsta representant – en slags ambassadör för Rotherham.
LÄS ÄVEN: Islamistiska framgångar i brittiska lokalval: “Allahu akbar”
Missa inte vårt PLUS-innehåll!
I ett uttalande inför sin installation som borgmästare uttryckte Rukhsana Ismail att hon hoppas kunna inspirera andra – särskilt unga kvinnor och flickor.
– Det här är en stor ära och ett stort ansvar. Att vara borgmästare i Rotherham är inte bara en roll – det är en plattform för att lyfta fram människorna, samhällena och de frågor som gör vår kommun speciell. Jag vill inspirera andra, särskilt unga kvinnor och flickor, att tro på sig själva och veta att allt är möjligt. Om jag kan uppnå detta, så kan de också.

Samtidigt som Rotherham nu fått en muslimsk borgmästare har kommunfullmäktigeledamoten Haroon Rashid tillträtt som stadens nye viceborgmästare.
Nedan följer en video från installationsceremonin:





