Rånare Gangsters Gäng Gängkriminalitet

Genrebild. Foto: Faksimil Instagram

Inrikes

Hög brottslighet bland ’ensamkommande’

Publicerad 1/10/2020
Annons

Av de 58 tonåringar som dömts för mord, mordförsök eller medhjälp till mord i hovrätten sedan 2015 är 11 stycken så kallade ensamkommande flyktingbarn. Enligt polisen är våldsuppgörelser inom gruppen vanligt förekommande.

Christian Frödén är gruppchef vid gränspolisen i Stockholm och arbetar med gruppen ensamkommande.

– Det har varit vanligt förekommande med interna våldsuppgörelser med kniv, bland annat stora gängslagsmål. Det kan handla om droguppgörelser, att man tycker någon beter sig för västerländskt eller om helt triviala saker, säger han till Aftonbladet.

Enligt Frödén rekryterar många av de kriminella gängen ensamkommande till sina nätverk där de främst används som springpojkar längst ned i hierarkin med bristande kunskap om hur exempelvis polisen arbetar.

Frödén menar också att ifall de inte får stanna i Sverige finns det en stor chans för att de i stället utnyttjas av de kriminella gängen.

Vidare påstår han att ett ofta förekommande dåligt psykiskt mående i gruppen har att göra med hur de går med asylansökan. Man använder även narkotika i medicinerande syfte.

Andreas Nilsson
Annons
Senaste nytt
Populärt just nu
772Man ihjälskjuten vid idrottsplats – ”Man vill flytta från Stockholm”
Annons