Med hänvisning till Israels krig mot Hamas efter terrorgruppens massaker i fjol har Helsingfors universitet beslutat att stoppa utbytesverksamheten med israeliska universitet och judiska studenter.
I ett uttalande publicerat i maj skriver universitetets ledning att man ”lyssnat till responsen från studenter och personal vid universitetet, från det omgivande samhället och från de representanter för universitetet som deltar i demonstrationerna, och har fört djupgående diskussioner om temat”.
Det heter också att man är ”chockerade över de civila offren för den väpnade konflikten mellan Israel och Hamas samt över det katastrofalt försämrade humanitära läget i Gaza”.
Missa inte vårt PLUS-innehåll!
LÄS ÄVEN: Åkesson: Hamas-anhängare kan åka till Palestina
Universitetsledningen säger sig förutsätta att ”folkmord undviks i enlighet med Internationella brottmålsdomstolens beslut”.
Sedan gör man klart att man fryser samarbetet med israeliska universitet och judiska studenter:
Utbyte som grundar sig på bilaterala avtal är centralt när det gäller universitetets strävanden att öka studenternas förståelse och ömsesidiga växelverkan. Universitetet har inte skickat några studenter till Tel Avivs universitet eller Hebrew University of Jerusalem sedan konflikten började. Helsingfors universitet fryser dock utbytesverksamheten på universitetsnivå med sina israeliska partner i sin helhet och uttrycker därmed sin oro över den fortsatta konflikten. Det kommer även att genomföras en etisk utvärdering innan utbytena inleds på nytt.
Samtidigt försäkrar man att Helsingfors universitet inte har några direkta innehav i israeliska företag eller företag på den lista som sammanställts av den internationella BDS-rörelsen.
LÄS ÄVEN: VIDEO: Åkesson ryter till när palestinamobb stör torgmöte






